Trampská osada Minessota

Stránky neortodoxních trampů


Bez sněhuGermany France United Kingdom

Z prdele klika

možná poslední fotka kompletního kostela v Pohoří
To jsme jednou na jaře koncem 90. let vyrazili na vandr do Novohradských hor. V té době to byla téměř neprobádaná, opuštěná a liduprázdná krajina, kde se dalo čundrovat celý týden a nepotkat ani živáčka, ani mrtváčka. Žádní tůristé, žádní bikeři, žádní ochranáři přírodnin a podobní prudiči, jen krásná příroda bývalého hraničního pásma.

A jako vždycky, i tentokrát jsme se šli podívat do Pohoří na Šumavě - opuštěné vesnice, která vypadala jako poválečné pohraničí. Jedinou známkou novodobé civilizace byl - většinou prázdný - piket pohraniční policie nad obcí.

Jak jsme se courali přes vesnici, začalo se dost rychle zatahovat a pak přišla taková ta klasická "mírná" šumavská bouřka. Polorozpadlé domy s děravými zbytky střech příliš komfortu nenabízely, takže jsme se zdekovali do opuštěného kostela. Dali jsme gábl a i když k večeru bouřka přešla, parťák začal řešit, že může mít pokračování a kostel je celkem fajn úkryt, takže tady zabivakujeme.

Už jsem si chtěl vybalit bágl a zabydlet se, ale najednou se mi - nevím proč - v tom kostele přestalo líbit. A fest! Těžko se to popisuje, ještě hůř vysvětluje, ale něco mě nutilo z toho kostela vypadnout. Takže jsem parťáka přesvědčil, že pršet už nebude a když jo, tak jen trošku (co to znamená na Šumavě, znalci vědí) a že studená podlaha kostela je hnus ve srovnání se seníkem na Kamenci.

Parťák moc nadšený nebyl, ale když pochopil, že v tom kostele fakt nezůstanu, otráveně hodil bágl na záda a šlapali jsme lesem k seníku. A sotva jsme z toho kostela vypadli, tak mě ten hnusnej nepříjemnej pocit opustil.

V neděli jsme se vrátili domů, v pondělí jsem otevřel noviny a asi už vím, proč se mi v tom kostele nelíbilo. Ten kostel se pár hodin po našem odchodu skoro celý sesypal! Sice na nadpřirozená znamení a kouzla moc nevěřím, ale ...

--- --- ---

TP: kdysi jsem tuhle příhodu hodil na jeden trampský web, a druhý den koukám, že bdělé oko cenzorovo název upravilo a "Z prdele kliky" se stalo "Velké štěstí". No, tvl - to mě teda fakt nasralo, protože když mám velké štěstí, tak mám velké štěstí, ale když mám z prdele kliku, tak mám z prdele kliku a nic jinýho. A je to moje prdel a moje klika a tu mi nikdo cenzůrovat nebude. A jak jsem se nasral jak brok, tak jsem celý článek smazal.

Takovej jsem já!

A protože tady na Minessotě se krasomluva moc neřeší, věřím, že tenhle můj plk tady může žít dál i s tou "klikou v prdeli". Smile


pohled na kostel od hřbitova opuštěné domy v Pohoří koncem 90. let opuštěné domy v Pohoří koncem 90. let opuštěné domy v Pohoří koncem 90. let článek z novin článek z novin článek z novin
Popis akce  |  Autor: Honza Britt   10.11.2016  |  Přečteno: 176x  | Mail Printer

Ohodnoťte článek jako ve škole: 1  2  3  4  5  
Hlasováno: 6x | Průměrná známka: 1.7

 Komentáře: 3

Lahvic   16.11.16 - 20:28:26

Tak trochu pneumatikou cyklistovou neprojeté jsou i Lužické hory, leč i zde se dá narazit na výjevy jako na přiložené fotografii. Ovšem v tomto případě platil zákon gravitační přitažlivosti, který je téměř stejně spolehlivý, jako je přitažlivost kosmická, potažmo zemská. Vysvětlím to.

Zamíříš k vrcholu hory, nebo jinému, poměrně atraktivnímu místu kdekoliv v krajině. Cestou nepotkáš živáčka a po celou dobu máš zcela liduprázdný vrchol hory v dohledu. V momentě, kdy zdoláváš poslední metry stoupání, uvidíš ze všech stran stoupat vetší množství lidí, které na vrchol dorazí ve stejný okamžik. Nezáleží na době, kdy k vrcholu vyrazíš, přitažlivost lidská funguje kdykoliv. Vrchol je samozřejmě plně obsazen do chvíle, kdy se jej rozhodneš opustit. Po dobu klesání máš pak opět prázdný vrchol v dohledové vzdálenosti. Hospody, rozhledny, řopíky, všechna taková místa fungují jako gravitační spojnice

Výhodou Lužických je jejich nízká použitelnost pro SEC (Svaz elitních cyklistů). Přestože sedí na celoodpružených horských kolech za desítky tisíc, milují asfalt a beton. Toho se jim v Lužických nedostává, nebo jen v omezené míře. Prašné a málo udržované cesty, spolu s absencí internetového signálu, jsou důležitou odpuzovací devizou

Ono, použít dural k přesunům vandrem není od věci, zvlášť na delší vzdálenosti. Ovšem takových je málo a ve srovnání se členy SEC vás je mizivé množství.

Výborně, zkusím na příští rok výpravu do Novohradských vymyslet.

Bunkr v Lužických horách

Honza   10.11.16 - 18:36:57

Novohradské hory byly super do konce 90. let (pokud jsi tam nebyl nuceně na stráži socialismu). Dneska už se silně zkomercionalizovaly.

třeba: http://venkovskyden.blogspot.cz/2007/09/poho-na-umav-as.html

Trampů moc nepotkáš, protože doprava je tam dost složitá. Z centra Novohradek je to k nejbližšímu nádraží (Rybník nebo Nové Hrady) skoro 30 kiláků a autobusy tady jezdí akorát "v sobotu a v dubnu před státním svátkem".

A místní podnikatelé pochopitelně kouřej péra především cyklistům a zahraničním tůristům, protože se u nich, na rozdíl od trampa, nažerou, ubytujou, a utratí podstatně víc, než tramp.

Ale vzhledem k rozsáhlosti toho území a vcelku malé urbanizovanosti je tu pořád relativně klid. Stačí se vyhnout "profláknutým" lokalitám (Žofín, Leopoldov, Pohoří, Baronův most, a několika dalším).

No, přiznávám, že i já jsem tam byl několikrát s parťákem na horáči, protože bychom pěšky nestihli ani desetinu toho, co na kole a navíc jsou v Novohradkách poměrně kvalitní cesty a skoro bez aut. (Abych nebyl pranýřován: bivakovali jsme pod celtou a vařili jsme na ohni nebo na liháči, takže to byl skoro vandr, jen kanady a bágl nahradilo technicky dokonalejší a rychlejší přibližovadlo s cyklobrašnama).

Pokud bys chtěl projít Novohradky vandrem, tak si to naplánuj na týdení dovolenou, bo za víkend stihneš leda rychlou otočku někde na okraji. I za týden budeš mít co dělat, abys pěšky prošel alespoň to nejzajímavější. A snaž se vyhnout turistickým cestám. Značkaři je natahali po bývalých servisních silnicích pohraniční stráže, takže bys skoro furt šlapal asfalt.

Úžasní jsou rakušácký tůristi, zejména babky samochodky. Trampové je děsně zajímají, protože tuhle zvěř z vlasti vůbec neznají. Týpek, co spí pod celtou v lese (v tom strááášně nebezpečném lese, kde ještě nedávno žili vlci a kde útočí veverky, zajíci a klíšťata) je pro ně skoro Robin Hood a rády se s tebou podělí o vcelku zajímavé historické informace a někdy i o svačinu a alkohol. Jen je nesmíš pozdravit "Gutten tag!", to by si myslely, že jsi debil, nebo komunista a s takovou verbeží se slušná rakouská žena nikdy nebaví.

A nezapomeň na kvalitní výstroj - když na Šumavě prší, tak fakt PRŠÍ!

cyklovandr - stavba bivaku I. cyklovandr - stavba bivaku II. když prší, tak PRŠÍ! :-)

Lahvic   10.11.16 - 11:26:59

Novohradský hory, tam se už nějakou dobu nazpátek chystám, neb jsem tam nikdy nebyl a předpokládám, že by to mohl být cyklistou dosud neobjevený kraj. Tudíž by tam mohlo být krásně

Vlastně jsi měl z prdele kliku, že ten tvůj článek nepřejmenovali na "Z pekla štěstí" Jo jo, cenzor "sprostých" slov na Minessotě nefunguje, protože nejen že má rád běžnou hovorovou češtinu, ale také chápe, že když je něco v prdeli, nemůže to být v háji, prkený vohradě, pytli, kýblu, nebo nedejbože v "dža" Navíc, odejít z místa, který se o pár hodin později složí jak domeček z karet, to je opravdová z prdele klika, nejen pouhý štěstí. Někdy ten instinkt holt funguje

Bunkr v Lužických horách

Diskuzní forum

19.7.2024 | Emmitt

Nedávno jsem objevil Mixvape http://www.mixvape.cz/ a m ... [více]

3.6.2024 | Martin Voříšek

Zdravím hledal jsem něco k Voříškům, nějaké slavné před ... [více]

16.3.2024 | Kahuna (Franke) z Tábora

Opravdu skvěle napsáno, úplně tam poznávám lidi Možná ... [více]

Menu

Odkazy

Počet návštěv


Celkově přístupů : 1577428
Přístupů dnes : 79
Max za den : 1713
a to : 26.5.2017
Online : 6

Kalendář

Dnes je:

Sobota, 20.7.2024

<<07 / 2024>>
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Žádná plánovaná akce !

Přejít do kalendáře

Propagace

Ikona webu
QR

Naše osada

Láva Grepa Medelák Karlik Bludi Kóža Voříšek Píba
In memoriam Unkas Jarda Pictus

Přihlášení

Uživatelské jméno:
Uživatelské jméno
Heslo:
Uživatelské heslo

Rubriky

Anketa

Kam na vandr do zahraničí ??

SlovenskoGraf 596
RumunskoGraf 303
Ardenské pohoříGraf 306
NorskoGraf 274
FinskoGraf 244
ŠvédskoGraf 271
Pohoří AlpyGraf 288
SkotskoGraf 277
KanadaGraf 276
JinamGraf 370

Hlasů: 3206

Více anket

Databáze míst

Poslední vložené:
Jez Roztoky u Křivoklátu
Hospoda U jezzu
Restaurace Ludmila
Restaurace U Přívozu
Restaurace Višňová-Hájek

Zpěvník

Odběr novinek


Přihlásit se k odběru
novinek e-mailem:

Info

Kontakt


lahvic@seznam.cz
ICQ: 198552144

Copyright © 2001–2024 T.O.Minessota   Lahvic | ICQ: 198-552-144