Trampská osada Minessota

Stránky neortodoxních trampů


Bez sněhuGermany France United Kingdom

Jak jsem se potkal s Ubuntu

Logo
Předem podotýkám, že následujících pár větiček není žádný odborný článek, recenze či návod. Spíše bych to bral jako nastínění zajímavé varianty pro naprosté laiky a začátečníky a také pro ty, co třeba uvažují o přiblížení se Linuxu, ale bojí se experimentovat, nebo si snad bořit stávající(hádám, že Microsoftí) OS.

Takže jak to všechno začalo, no už od střední školy, jsem samozřejmě o různých distribucích Linuxu věděl, ale tenkrát sem si říkal, je to sice zdarma, ale všechno je to složité a nehezké a zlatý okýnka. Nicméně když jsem začal na Linux narážet i v práci, pomalu ve mě začal hlodat červíček, zda-li to přeci jen nezkusit. Jednou jsem dokonce domu přitáhl na cédéčku nějakou LIVE verzi(tato se nemusí instalovat, nabootuje z CD přímo do stavu používání, s jistými omezeními samozřejmě), ale nebyl na to čas nějak hlouběji testovat, takže CD zmizelo hluboko pod jiným softem, který se permanentně u mě na stole válí. Tou poslední kapkou, resp. dvěma byl UPTIME na jednom serveru v práci. 365 dní byla poslední hodnota, kterou si ještě pamatuji a kdyby se nevypnul z důvodu revitalizace HW, tak běží dodnes. Samozřejmě bylo mu trošku potřeba pomoci v době výpadků el. energie jsem UPS, na které běžel, připojil na další, aby měl dost šťávy na delší výpadek. No a druhá kapka, byla jednoduché sdílení souborů, bylo potřeba nastavit dost specifické sdílení jednoho disku, ve windowsech neřešitelná záležitost, která se pod Linuxem rozběhla včetně několika zajímavých fičurek.

Takto nahlodán, jsem začal koumat, jak bych to doma vymyslel. Sebral jsem svůj starší domácí počítač. Jedná se o INTEL P4 1.8Ghz, 512 MB RAM, ATI RADEON 9200, 2x HDD 160 GB a 80 GB). Na tomto stroji mi běží zcela legální Windows XP HOME. O ty jsem samozřejmě nechtěl přejít. Já vím, mám XP (taky legálně) na druhém kompu, ale přeci jen, jednou jsem je zaplatil, tak proč je vyhazovat, navíc na tom 160GB disku mám i nějaká multimediální data, o která nechci přijít. Takže jsem doma vyštrachal nový ještě zabalený 80GB disk a vyměnil ho za ten původní 40 GB, na kterém byli bezcenné kravinky. Takže v tuto chvíli jsou v PC dva fyzické disky 160 GB(Windows) a 80 GB(pro Linux) Z netu jsem stáhl nejnovější verzi UBUNTU 9.10(Ubuntu jako jediné jsem předtím v práci zkoušel ve virtuálu a graficky se mi líbilo) obraz vypálil na CD.

A šlo se na to, nastavil jsem bootování z CD-ROM a za chvíli se již CDčko rozvrčelo v mechanice. Uvítala mne nabídka spuštění již zmíněné LIVE verze UBUNTU, spuštění instalace a nebo nabootování do systému na prvním disku. Dal jsem tedy instalaci. Kdo by čekal, nějaké složitosti, tak smůla. Nedělal jsem sice screeny, ale vězte, že instalace podobná windows. Takže nejdříve jsem nastavil svůj jazyk a rozložení klávesnice. U tohoto nastavení, lze rovnou v jednom řádku otestovat rozložení znaků. Malé a bezvýznamné plus oproti windowsu. Otázka na časové pásmo byla také zcela triviální, a hurá na další. Trošku zádrhel nastal u rozdělení disku.

Ono totiž, jak jsem již zmínil, chci provozovat jak WINy tak Linuxe, takže bylo potřeba Linuxe přesvědčit, aby se uskladnil na ten druhý 80 GB disk. instalace dávala na výběr, buď obě instalace dát na jeden disk a umožnit výběr OS, nebo smazat původní OS(Windowsy), vybrat disk k instalaci(tada by se sice dal vybrat ten druhý disk, ale nebyl jsem si jist, jestli to pak nepřepíše MBR pouze na Linux a Windowsy se tím ,,zneviditelní´´. Vlezl jsem tedy do poslední nabídky, která se tuším jmenovala pro zkušené, nebo tak nějak, ale kdo bude instalovat, určitě nabídku pozná. Spustil se nástroj dělení disku, zde jsem krásně viděl oba fyzické disky. Každý fyzický disk Ubuntu označilo prefixem(SD) a písmenem. V mém případě tedy dva disky označeny jako SDA a SDB. Dle toho, že SDA byli 2 Partitions a obsazené místo, usoudil jsem, že to je Windows disk, druhý byl zcela prázdný, takže jsem zde naklikal, vytvořit novou Partition. Resp. 2, protože instalace Linux si vynutila ještě jeden loggický disk pro odkládání souborů, takže vznikly na jedno disku 2 logické disky, 60 GB pro Linux a 20GB na SWAP(teď jsem se dočetl, že velikost swapu se doporučuje stejná jako velikost RAM, více jak 1GB nemá smysl. Takže mne v nejbližší budoucnosti čeká ještě poštelovat velikosti, ale to lze přímo za chodu, takže no problem).

Následovalo nastavení uživatelského jména a hesla, opět zcela triviální. O další překvapení se postarala následující obrazovvka s dotazem, zda-li importovat uživatelská nastavení a data z XPček(To mě p.ser to sem nečekal), nechci, chci začít zcela z čista. A hurá instalace běží.

Až dosud bylo vše bez obtíží a zcela jednoduché, a kdo čeká, že se zde rozepíšu jak potom něco spadlo, tak nikoliv Smile Instalace doběhla, následoval restart. Zde nutno podotknout, že restart to oproti Windowsum byl inteligentní. Windowsy se po instalaci restartnou a pokud nestihnete vyndat bootovací CDčko, či zrušit bootování z CD-ROM, často vám opět samo nabootuje do instalace. To nebyl tento případ, těsně před restartováním se sama vysune mechanika s výzvou na vyndání CD, pro pokračování třeba stisknout ENTER. Opět zcela geniální detail, který o něčem svědčí. PC se restartovalo, naběhlo, přihlásil jsem se a voalá další překvapení. Vše naběhlo, rozlišení ihned nastaveno přesně takové, jaké je doporučené pro můj monitor a jako třešínka my i zahrál zvuk. Chápu, je to normální, že PC zvučí, vždyť má zvukovou kartu. To bych se, ale včera nesměl 2 hodiny zaobírat přesně na tomto PC s instalcí driveru do XPček. Vyndal jsem totiž 5.1 zvukovku a přendal do druhého PC a v tomto jsem se vrátil k integrované. Jenže ta už je samozřejmě mnohem starší(PC jsem kupoval někdy v roce 2002 nebo 2003). CD s drivery sem nemohl najít, takže 2 hodiny googlení a zkoušení na XPčkách a ani jedno kliknutí a automatická instalace v UBUNTU během instalace, no není to paráda.

Závěrem snad jen, kdo to dočetl až sem, může se těšit, článek časem doedituji o delší zkušenosti s používáním, s poinstalačním nastavením(na to již nebyl čas, takže mne to čeká dneska) atd. Také se omlouvám za překlepy a chyby, soustředil jsem se na popis situace, korekturu si udělám s časovým odstupem..
Asi nejsložitější část instalace, rozdělení Partitions na disku
Nezařazené  |  Autor: Jaroslav Zitta   12.11.2009  |  Přečteno: 299x  | Mail Printer

Ohodnoťte článek jako ve škole: 1  2  3  4  5  
Hlasováno: 1x | Průměrná známka: 1.0

 Komentáře: 11

Bludi   15.12.09 - 16:07:58

Tak to ze mne se stal konzolista... Takže když pařim, tak se rozvalim do křesla, nohy na taburet, vezmu bezdrátovej ovladač od Playstation 3 a užívám si pohodičky. I když teda, v neděli sem sosnul a naistaloval Roalercoster tycoon, budovatelská strategie. Takže teď si hraju na managera a buduju dětičkám horský dráhy aby měli kde blinkat

Lahvic   14.12.09 - 23:20:59

Když mám chuť masakrovat, tak si zapnu Mafii Jinak mlátím Araby nebo Němce (COD4 a Medal of Honor). A když mám chuť jen tak relaxovat, tak si zapnu simulátor důlního rypadla a zásobuju menší elektrárnu uhlím Taky teď letěj simulátory bagru, buldozeru, důlního nakladače, kombajnu a traktoru A až se mi povede odtěžit jeden poměrně velký lom, čeká mě jako bonus simulátor vrtacího zařízení

Olinek   14.12.09 - 21:17:23

taky me ted chytla hra Zombie Driver a AlienShooter bohuzel kratky.

Lahvic   14.12.09 - 20:27:28

Tak to já si občas způsobím holocaust na menším městě a zmasakruju co se dá, v jedné nejmenované počítačové hře od českého výrobce. Tak si čistím hlavu. Jinak se z mého kompíka stala téměř výhradně pracovní stanice, pracující momentálně na nových Sedmičkách. A i kdybych chtěl, o Linuxech si zatím nechám jen zdát, neb místo na mém disku se již významně zmenšilo. Nicméně Tera-bajtovej hadřík už mám očíhnutej a v blízké budoucnosti si udělám radost. Poté možná dojde i na ten Ubuntu

Olinek   14.12.09 - 16:00:35

taky posledni dobou moc nehraju ale ta leeeeeeeeenost, rok si preinstalovavam widle a furt se k tomu nejak nemuzu dostat, natoz Ubuntu

Bludi   14.12.09 - 14:40:36

Je fakt, že já už na PC zas tak moc nepařim, tak mne to netrápí. I když teda poznávání nového OS je taky docela hra
Takže když si chci ,,zahrát´´ vlezu do Ubuntu a zkoumám

Olinek   13.12.09 - 21:15:00

taky jsem silhal jeden cas po linuxu ale odradilo me ze hry jsou delany na winy a cpat tam emulatory nebo restartovat do winu nevidim v tom vyhodu

Bludi   19.11.09 - 00:17:38

Co bysme ti dělali schválně. Vždyť si nejnovější WINy nech, tohle bez obav můžeš naistalovat na starší křáp. Jestli máš ještě tu 2GHz P4 cos měl onehdá, tak tam to můžeš bez obav naprat. A abys nemusel mazat to co tam u máš, stačí sehnat tak 40 GB a případně více disk, vrazit ho tam a šmidra..

A když se ti nebude líbit, Linux smažeš a máš aspoň další datovej prostor...
Jo a navíc si můžeš stáhnout emulátor windowsu, takže pak máš velkou šanci rozjet i většinu MS only programů. Třeba OFFICE atd..

Lahvic   18.11.09 - 20:09:45

Hele to mi děláte schválně . Sotva si člověk natáhne do kompu nový Wiry, zatáhne za ně slušný prachy, tak se tu rozjede diskuze o kvalitách jinýho free-operačáku Ale abych přilil trošku svýho benzínku do ohně, tak já taky si nemůžu stěžovat na Linuxy, neb server Apache na nich bez problémů běhá (na webu). Server od Billa mě napadlo do kompu instalovat jen jednou, je to jako když zatáhneš ruční brzdu za jízdy (start Woken poté trval asi 5 minut, z dosavadní necelé munuty) .

Bludi   18.11.09 - 09:05:51

Ale zkoušel Zkoušel jsem plno různejch modemů přes USB na WIN a přišel jsem na to, že jediný spolehlivý řešení je, pokud se ten modem nechá připojit skrz LAN
S těma USB je to fakt pakárna, nicméně člověk časem otupí a tak v případě windowsu se mu pak na stole válí několik různých CD s drivery, to kdybych náhodou něco strkal jinam než původně
A skutečně minimálně UBUNTU distribuce je jasnej vítěz nad Win co se týká USER-FRIENDLY.. Vo tom žádná

groula   17.11.09 - 21:55:58

A to si eště třeba nezkoušel na wirech rozchodit internet CDMA a nebo ten Vodafoní. To je voser jako kráva, instlace drivé, funguje to pouze v tom USBčku do kterýho to vstrčíš napoprvý no neuvěřitelnej voser. V linuxu zasuneš aparát do USB a funguje to úplně samo.
Kdo dřív tvrdil, že windows sou users friendly a linux je pro zkušený uživatele, za chvilku bude muset změnit názor.

groula na linuxu již několik let pracující

Diskuzní forum

27.4.2021 | Tomáš Ducháček

Skvěle napsané,:oD ,poznal jsem všechny Typy.... ... [více]

3.4.2021 | Lahvic

To je moc hezký :-D :-D ... [více]

21.3.2021 | Marek

Nazdar, hľadám jednu pesničku od bratov čechov, otec ju ... [více]

Menu

Odkazy

Počet návštěv


Celkově přístupů : 982277
Přístupů dnes : 174
Max za den : 1713
a to : 26.5.2017
Online : 9

Kalendář

Dnes je:

Pondělí, 10.5.2021

<<05 / 2021>>
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Žádná plánovaná akce !

Přejít do kalendáře

Propagace

Ikona webu
QR

Naše osada

Láva Grepa Medelák Karlik Bludi Kóža Voříšek Píba
In memoriam Unkas Jarda Pictus

Přihlášení

Uživatelské jméno:
Uživatelské jméno
Heslo:
Uživatelské heslo

Rubriky

Anketa

Co na žízeň ?

BudvarGraf 431
GambrinusGraf 320
KozelGraf 276
StaropramenGraf 270
BráníkGraf 239
JinéGraf 324
Radši voduGraf 287

Hlasů: 2152

Více anket

Databáze míst

Poslední vložené:
Jez Roztoky u Křivoklátu
Hospoda U jezzu
Restaurace Ludmila
Restaurace U Přívozu
Restaurace Višňová-Hájek

Zpěvník

Odběr novinek


Přihlásit se k odběru
novinek e-mailem:

Info

Kontakt


lahvic@seznam.cz
ICQ: 198552144

Copyright © 2001–2021 T.O.Minessota   Lahvic | ICQ : 198-552-144