Trampská osada Minessota

Stránky neortodoxních trampů


Bez sněhuGermany France United Kingdom

Spor na Kokořínsku - stanovisko

Západní část Kokořínska, ilustrační foto
Pomalu ale jistě se dostávám pod tlak ohledně vyjádření postoje vůči konfliktu státní infrastruktury a trampským hnutím, v současnosti gradujícím na Kokořínsku. Roverky nebo Čápsko, jak tuto oblast nazývají trampové, jsou už po dlouhá léta oblíbeným cílem trampů, tuláků, vandráků, čundráků, skautů a turistů, v poslední době se stává vyhledávanou oblastí především pro cyklisty. Tramping jako takový v současnosti není ani na vzestupu, ani nekulminuje, podle mého názoru je pomalu ale jistě na ústupu. Lidí milujících volný způsob života a táboření je v přírodě vidět čím dál tím méně. Trapmové jistě nikdy nevymřou, ale časy kdy pro maskáče nebylo možno ani pomalu nastoupit do vlaku jsou dávno pryč. Dlouholetá návštěvnost Kokořínska trampy je samozřejmě vidět, v minulosti bylo postaveno několik kempů, situovaných především pod skalní převisy. Mnohé z nich byly vystavěny před několika desetiletími, především v 50-tých a 60-tých letech, v dobách velké popularity trampingu. Nedávno byly některé kempy zničeny organizacemi vedenými pod státní správou, pod velmi lacinou prezentací typu "ochrana přírody". Především v internetových diskuzích se rozhořel bezvýchodný spor, ve kterém nechybí zvednutý adrenalin na obou stranách. Mým cílem není tyto strany rozsoudit, to ani nejde, protože obě strany mají svůj díl pravdy a kompromis mezi nimi je v nedohlednu.

Ozývají se názory že naše trampská osada, jakožto majitel webových stránek, by se měla k tématu vyjádřit a podpořit tak boj za vyřešení sporu ve prospěch trampů. Lidi natěšené na desítky argumentů z naší strany, nevybíravá slova a aktivní účast ve sporu, musím zklamat. Mám pro to především dva hlavní důvody, nesourodost osady a jiný styl provozování trampingu.

Začnu tím druhým důvodem. Rád jezdím do přírody, nenechávám po sobě odpadky a svoje ležení po sobě v rámci možností zcela zahladím. Vandry jsou mým největším koníčkem už od útlého mládí, nevynechám žádnou příležitost jak vyrazit někam ven. V trampském slangu jsem spíše Amík. Zároveň se také nepovažuji za ortodoxního trampa a neprovozuji některé trampské zvyklosti jako je stavění dvou posvátných kruhů kolem ohně, nekladu borovou větvičku do vyhaslého ohniště a podobně. Píseň Vlajka nesnáším, tedy alespoň v tom českém znění Smile . Potlachům se vyhýbám. Občas vyrazím na "Freundschafts Besuch" někam na osadu. Odpadky po sobě z přírody tedy vždy odnáším, v lese se snažím spíše zmizet. Zároveň ale na mě narazíte také v hospodě, proti tomuto zpestření čundru nemám nejmenších výhrad a rád jej provozuji. Většina mých vandrů se netočí kolem klasických trampských osad, ale spíše ponocuji ve volné přírodě. Převisy a sruby považuji za zpestření vandrů a vhodné úkryty do nepohody, nejsou pro mě ale nezbytností, bez které to prostě nejde. Když není převis, poslouží celta. Nemám problém s přenocováním při absenci pěkného převisu. Likvidace trampského kempu mě bude sice srát, ale světaborný problém to pro mě zase není. Prostě popojdu kousek dál a přespím v lese, kde mě policejní donašeči nenajdou. Nebylo to jednou, co jsme z útrob lesa sledovali snahu odchytu nebohých trampíků ve snaze vytáhnout z nich nějakou pokutu. Když nám seberete záchytné stanoviště, čundráci se vám rozutečou po lese a stejně se těch oblastí budou vracet.

Oficiální stanovisko osady rozhodně dát nemůžu, nejsme jednotní. Ohledně kontroverzních nebo jinak "žhavých" témat většina lidí brblá tak v hospodě u piva, veřejně však tito držej hubu, aby se do něčeho náhodou nenamočili. Aby je někdo náhodou "nesouložil" za to, že mají jiný názor. Klasika, jistě to někteří ze svého okolí znáte Smile . Prostě v hospodě by jsme byli podle ohlasů schopni způsobit státní převrat, pak se za svůj názor veřejně postavit, to už má odvahu málokdo. To znamená že i v názorové jednotnosti nás pak postihuje "veřejná nejednotnost".

Nejsme jednotní ani názorově. Ve spoustě témat se prostě naše náhledy na věc ve velmi podstatných věcech liší. Například moje všeobecně známá nepříliš velká obliba víkendových a letních cyklistů se i v našich řadách nesetkává s úplným pochopením a v podstatě mi "kryje záda" pouze Medelák. Názor ohledně sporu na Kokořínsku vlastně od ostatních ani neznám. Dle pohledu na naše stránky a soudě podle počtu reakcí na některá témata mohu předem tvrdit, že ani tady se reakcí zbytku osady nedočkáme. Můžu mluvit tedy pouze za mě a v pověření i za Medeláka.

Co si tedy myslíme my ?? Do sporu na Roverkách nebudeme zasahovat, nerozumíme důvodům k likvidaci kempů a nechápeme některé reakce obou stran. Pokud to tam zničej jako v jiných krajích, budeme nasraní. Podepisovat petice, orodovat na obecních úřadech nebudeme. Jsme si vědomi že nejsme na našem území a že jsme většinou institucí mlčky tolerováni. Uznáváme heslo že "můžeme žrát, ale nesmíme mlaskat". Když nás majitel lesa vyhodí, nebudeme mu omílat okolo huby trampskou tradici, ale prostě mlčky vypadneme. Nebudeme kalit vody. Nemáme potřebu reagovat na mediální tlak směřující na nás (trampy), stejně si většina národa o tom myslí své a dotyčný ze sebe dělá akorát vola. S myslivci, hajnými, ekology a lesáky nemáme problém, asi máme štěstí na dobré lidi. Kempy nové nezakládáme a ani nebudeme. Obnovení zrušených kempů nebudeme provozovat, můžeme pouze provádět údržbu stávajících. K úklidovým akcím se stavíme vstřícně, ovšem za předpokladu že před i po akci někde důkladně "vypálíme červa". Promazávat tento web od informací o Roverkách nehodláme.

V minulosti nám zničili dva sruby, jezdíme na vandry dál. Už nás dvakrát sebrali policajti, jezdíme pořád. Jezdíme dál, a jezdit budeme !!
Nezařazené  |  Autor: Jan Vála   18.6.2008  |  Přečteno: 258x  | Mail Printer

Ohodnoťte článek jako ve škole: 1  2  3  4  5  
Hlasováno: 15x | Průměrná známka: 1.3

 Komentáře: 15

Lahvic   26.1.17 - 20:15:50

I když mi ten soubor nešel v Garminovském programu otevřít, v poznámkovém bloku souřadnice šly vyčíst. Přímý odkaz na stažení souboru jsem smazal, přeci jen tu nechceme křižovatku pro lidi, kteří by bez navigace kempy jinak nenalezli. Dík.

Toulavej   26.1.17 - 09:59:58

Ten soubor s GPS souřadnicema kempů je asi tenhle:

https://uloz.to

Bludi   3.8.09 - 10:51:31

Vždyť to říkám celou dobu, krém na boty a nebo se vymáchat v popelišti po ohni. A heslo ty bílá kurvo!!!!

Lahvic   3.8.09 - 09:41:15

Události posledních dní nám předhazují ještě jedno schůdné řešení. Kápne-li na mě v chráněné krajinné oblasti ochranář, policista nebo úředník .....

Ujistím ho o svém cikánském původu. I přesto, že zádný nemám. A to i v případě, že by moje rysy splňovaly přísná árijská kritéria. Prostě budu tvrdit že můj otec, Lakatoš Červeňák a strýc Laco Horváth, k nám zanedlouho dorazí. Svou teorii podpořím několika vhodně vloženými výrazy do vět, typu "co je ty dylyno" nebo "drž piču, more, vole".

Budu se chovat útočně a při prvním náznaku úřední moci vůči mé osobě se začnu ohánět rasismem.

Vhodným doplňkem v této situaci je křičící dítě. Jsem-li na vandru s dítětem, potají mu sdělím, že mu například na rok zakážu televizi. Jeho křik a pláč se při jednání s úřady jeví jako zásadní výhoda.

Kudla, kriketová pálka, lešenářská trubka nebo obyčejná pořádná sukovice na dobře viditelném místě a okamžitě připravená k použití moje jednání vhodně podpoří. Mám tak velkou šanci, že představitel úřední moci označí moje etnikum za svérázné, uzná že jsem vlastně tak moc neudělal, neb se mnou se nebude chtít pouštět do křížku. Zjistí, že pokud bude požadovat po mě dodržování zákona, obviním ho z rasistického jednání.

Pokud by úředník stále setrvával v tlaku na mojí osobu, požádám ho o ukázání "lidské tváře" . Poukážu na svou kritickou finanční situaci, kolem ležící mojí výbavy za 40 tisíc budu bez povšimnutí procházet a bude-li na ní poukázáno, prohlásím že není moje, ale nepřítomného otce Lakatoše Červeňáka. Tudíž jí ani nemohu prodat za účelem zaplacení svého pobytu v některém z legálních kempů.

Na tomto místě naopak požádám o přistavení vhodného sociálního zařízení. Samozřejmě na náklady příslušného obecního úřadu.

Pokud ani teď policista nepolevil a požaduje na mě pokutu a opuštění místa mého pobytu, prohlásím se za lesního squottera a okolí za Squot - Kokořínsko. Budu se tak ohánět sociálním protestem proti vysokým cenám bydlení.

Pokud je úředník vytrvalý, zbývá mi ještě jedna možnost. Obrátím se na Kocába. Pro tyto případy sebou budu vozit číslo na ministerstvo pro lidská práva, které oslovím naučenými frázemi o porušování mých práv na svobodný pohyb a útokům na mé klidné občanské soužití s okolím. Na tomto místě je opět vhodným doplňkem několik slov o rasismu.

Pokud ani toto nepomůže, jsem téměř v koncích. Posledním řešením se tak stává snaha vycestovat na trvalo do zahraničí. Označím český národ za bandu rasistů a zmizím za všeobecného humbuku za hranicemi. Národ ležící v srdci Evropy pomluvím kde se dá, ovšem výhody jeho sociálního systému nadále využívám.

Takže sečteno a podtrženo. Načapá-li vás ochranář v chráněné krajinné oblasti tábořit a pálit ohně, označte sama sebe za cikána jak poleno. Případně, pokud je poukázáno na vaše blonďaté vlasy, modré oči a bledou pleť, přisuďte tento stav vyšisování od sluníčka. Požádejte o dodání sociálního zázemí, poproste o ukázku lidské tváře a solidarity, ohánějte se telefonním číslem na MLP a snažte se medializovat křivdu páchanou na vás.

Tak.

Převzato z www.novinky.cz

Patton   8.2.09 - 17:48:22

todle si taky myslim proč to zbytečně hrotit !!

groula   8.2.09 - 12:01:57

jasnej souhlas, opět mi Lahva mluví z duše

Lahvic   7.2.09 - 22:26:54

Děkuju za info, asi to reálný řešení je. Papír by to jistě pořešil, věřím že to fungovat bude.

Ale asi ne u nás.

Zakládat občanskou iniciativu kvůli několika čundrům mi moc nejde pod čumák. Já spíš sázím na štěstí. Doposud jsem ho měl, problém s lesáky nebo ochranáři jsem nikdy neměl. Vždy se nám povedlo jim vyhnout. Na Kokořínsko jezdím nepravidelně, jsou roky kdy se tam vůbec neukážu. A když už by nás tam chytili ....

Omluvím se, sklapnu krovky a budu doufat že z toho vyváznu jen s výtkou. Pak se seberu, vypadnu a zmizím. Kdybych byl cikán, budu se ohánět rasizmem. Cikán nejsem, mlčím. Vím že volné táboření v přírodě je za hranicí zákona. Já jsem si nikdy na předpisy nehrál. Na silnicích taky nejezdím podle vyhlášek a předpisů, prostě jen sázím na štěstí a na to, že mi to projde. Zjednávat si povolenku nebo alibi se mi opravdu nechce. Že můj nepovolený pobyt v přírodě se bude zajídat několika jedincům, kteří si nad sbírkou zákonů honěj péro, s tím jsem do toho vždycky šel. Naštěstí většina vlivných lidí má rozum a zabývá se jinými myšlenkami, než těmi, jak chudáka trampíka někde štvát po lesích.

Když jim na tuhle hru skočíme, za chvíli nám budou diktovat, aby jsme pro vstup do lesa zažádali na obecním úřadě a nahlásili kde, kdy a jak tam budeme pobývat. Podobně se za první republiky museli na četnických stanicích a úřadech hlásit kočující cikáni. Prostě o nich museli vědět, jinak je do svého okresu nepustili. A i tak po nich šli.

Ikdyž chápu že to tak pravděpodobně jednou skončí. Státní aparát nám čím dál tím víc utahuje uzdy, nazývá to "naší bezpečností" a my jim na to jako stádo volů přikyvujeme. Možná přijde doba, kdy na vstupu do lesa bude závora se čtečkou na VISA karty, člověk zaplatí za vstup a čas pobytý v lese. Vyfasuje GPSku a za počítačem na obecňáku bude sedět úředníček, který bude detailně monitorovat jeho pohyb. Překročení doby pobytu nebo hranice povolené oblasti = pokuta a správní řízení.

Ale to jsem moc zabrousil do úvah ....

Jezdit ven budu dál, nebudu to veřejně propagovat formou zvadel, nejsem kretén, nechci aby mě vybrali rovnou na nádraží. Budu se proplejtat mezi davy cyklistů, pak někde zmizím do lesa a budu doufat že ochranáři nemaj čuchacího ohaře. A když už nás najdou, budu doufat, že nenarazím na vola. V podobných situacích se neoháním občanskými právy, jednám ve vší slušnosti, a musím to zaklepat, na lidi mám zatím štěstí. A když už na vola narazím, tak budu doufat že podobný nebude na obecním úřadě, kde by mohla celá záležitost skončit. A když bude vůl už i tam, zacvaknu peníz do státní pokladny a bez dalších okolků vyjedu zase. A zase budu doufat .....

Nejsem žádný živel, po mě v lese nezůstávají stopy. Požár lesa jsem taky nezaložil. Nezůstávají po mě odpadky, zato po mě zůstávají tučné finanční obnosy v místních putykách, nádražních kasičkách nebo v autobusových pokladnách. Vždyť o pěnězích to přece taky je .....

Nadeje   3.2.09 - 13:28:06

staci na zacatek i obcanska iniciativa tam je mene papiru a vysledek stejny viz. situace na Roverkach

sibir   3.2.09 - 12:37:14

Problem s lesakama, skautikama a jinou verbezi lze vyresit velice snadno: Zalozte si obcanske sdruzeni a jako nosnou cinnost si dejte do stanov znaceni turistickych tras, obnovu/udrzbu/vystavbu odpocivadel, studanek a jinych drevenych staveb a uklid lesa. Kdyz budete vystupovat oficialne, vsichni vam muzou polibit pr-del. Vzdyt to vsechno stejne delate tak proc to nemit "na papire"?

Velka cast obyvatelstva si spojuje trampy jen s chlastem a bordelem v lese, ukazte ze jste jini. Staci nekolikrat rocne zorganizovat uklid lesa v lokalitach kde se pohybuje ta ktera skupinka clenu vasi osady a hned to bude lepsi. Prislusnost ke sdruzeni lze prokazat rekneme vysivkou na maskacich (to poridite za par penez). Sice to nekomu muze pripadat ze ze sebe udelate polo-skautiky, ale pokud nechcete jen zivorit, jina cesta neni!

Nejsem tramp, skaut ani turista ale s opravdickejma trampama mam dobre zkusenosti.

Arnošt   30.1.09 - 14:57:34

Na Kokořínsko jezdím možná třicet let a vždy najdu něco nového, místo, kde jsem nebyl a díky mému talentu zabloudit i na fotbalovém hřišti se vždy vracím obohacen na duchu a zničen na těle. Také pamatuju mnoho zaniklých kempů, ale stačí popojít pár kilometrů pryč od značených turistických cest a přísně střežené rezervace, která je dnes stejně dobrá jenom pro autdórové turisty a závodní cyklisty, kteří stejně nic nevidí a na výlet nejdou, ale výlet dělají (V sobotu jsme udělali Kokořín, nebo taky Chorvatsko...)a člověk má klid. Není přece jenom Sosna, Tarzan nebo Gomorka ! A nejlepší vandry jsou stejně ty toulavý, kdy člověk neví, kde večer skončí.

Čenda   28.9.08 - 21:15:48

Naprostý souhlas s tvým názorem, lépe bych to nenapsal ...

Lahvic   26.7.08 - 23:06:20

Ahoj,

no počítej s tím že přední příčky na žebříčku slávy nezabíráme a že nám "mejou prdel" na uzavřených webových forech jak diví. Veřejný vyhlášení a pohana našich stránek a osob na sebe určitě nenechá dlouho čekat. Jo, holt se budu muset smířit s tím, že na Roverkách vyslovím svoje jméno nebo název našich stránek a dostanu po tlamě od ortodoxního občanského sdružení, oplakávajícího svoje "padlé kempy". Notabene kempy, které stály v přírodní rezervaci.Pravda, kempíků je tam fakt hodně a s tou čistotou jsou některé pěkně na štíru. Osobně mi taky dost pijou krev kempy zavalený petflaškama a jiným bordelem. Dokonce jsem si jednou vpálil víčko od konzervy do ledvin, ta byla zahrabaná v písku vedle ohniště kde se normálně spává. A to mě sere. Můžeš to tam sice ukidit, za nějakou dobu je to tam znova.Stejně si myslím že trampským, panensky čistým kempům pomalu ale jistě zvoní hrana. Může za to moderní doba. Do přírody jezděj trampové, tuláci, cyklisti, turisti, ochránci, smažky a další. Je tam prostě nával a to kempy zabíjí. Už se mi povedlo zachytit volně šířený soubor plný GPS souřadnic kokořínských kempů. Koluje mezi cyklisty i čundráky. Nevím kdo a kdy s tím začal, každopádně těch kempů už tam je pěkná hromádka. Nahraješ to do GPSky a ta tě tam přesně dovede. Kempy se tak stávají magnetem pro kohokoliv kdo je vlastníkem GPS přístroje. A dneska ho má skoro každej. Myslím si že vlastnit takový soubor bude v průběhu několika let každý kdo bude chtít někam vyrazit ven, budou ho vlastnit policajti i státní správa. Bohužel.A myslím si že je jen otázkou času kdy někdo vystrčí souřadnice kempů na internet a bude tak zvyšovat návštěvnost svých stránek !!Je pravda že převis bez nějaké stavby abys na Roverkách pohledal. A správně řečeno, byla jen otázka času kdy to začne někomu vadit.

Britt   24.7.08 - 16:47:01

Ahoj,
hlavní problém zrovna v Roverkách je v tom, že tam začíná být nechutně překempováno. Sice chápu, že každá osada chce mít svůj kempík, ale tady už se to rozrostlo do nechutných rozměrů. Přitom docela zbytečně. Staré kempy chátrají, protože už na ně nikdo nejezdí a stále vznikají nové a nové. V podstatě už nenajdeš neobydlený převis . A využití kempů ... v březnu jsem je prošel za víkend všechny a tak 80 % bylo prázdných. Nechápu, proč stavět nové kempy, když se na ně potom jezdí jednou za dva měsíce.

Ani se nedivím, že ta trampská "kempová" invaze začala někomu vadit. A přitom znám v Roverkách nejmíň čtyři docela hezké rozpadající se opuštěné sroubky. A Brdy byly totéž, invaze srubů - následné restrikce - chvíle klidu - invaze srubů ... a takhle se to v podstatě opakuje pořád dokola. A nejhorší je, že se řada kempů mění na dost odporné igelitové chýše obsypané PET lahvema.

Ad brigáda: máte mou pochvalu, ten srub už opravdu potřeboval pořádně uklidit. Já tam teda nikdy nespal, protože ve srubech je na můj vkus moc prachu, ale je to jeden z těch nejhezčích srubů, tak se na něj občas zajdu kouknout.

No ... když to tak čtu, ... jen čekám, kdy nás veřejně vyhlásí za nejhorší trampské osudy, protože se odmítáme zapojit do povinné oplakávací tryzny za padlé kempy.

Lahvic   20.7.08 - 11:29:56

Zdar chlape, děkuju za podporu. Už jsem vážně myslel že jsem poslední v týhle republice, jehož zbourání několika kempů nepřivede na konec svojí trampské existence. Přesně tak, já se vyspím úplně všude, stačí mi jen rovnej flíček pod zádama. Tenhle rok jsme například jeli na vandr už jedenáctkrát, z toho desetkrát alespoň chvilku pršelo nebo sněžilo. A vždycky jsme si poradili, kemp nebo srub prostě není nezbytností.

V minulosti jsme se párkrát snažili opravit a vyčistit srub na Kokořínsku, snaha to byla tak nějak marná. Nedlouho potom už tam zase byla navozena spousta haraburdí a bordelu. A to přesně nahrává lidem, kteří vyvíjejí snahu takové stavby zbourat. To znamená, že když už někdo chce bojovat za zachování těch staveb, jednu z prvních salv by měl vypálit do vlastních řad.

Pravda je že ty poslední kempy nebyly zrovna ve stavu kterým by se mohly pyšnit .....

Britt   17.7.08 - 18:21:05

No konečně rozumný názor. Jsem rád, že jsem objevil trempíka, který se nepos... z toho, že někde zmizelo pár kempů. Také radši spím někde v lese, než v napůl rozpadlém kempu, jakým byly ty posledně zlikvidované. Škoda, že tu nemáš "tleskacího" smajlíka - takže:
PLÁC, PLÁC, PLÁC, PLÁC, PLÁC, PLÁC, PLÁC, PLÁC, PLÁC, PLÁC,

Diskuzní forum

19.7.2024 | Emmitt

Nedávno jsem objevil Mixvape http://www.mixvape.cz/ a m ... [více]

3.6.2024 | Martin Voříšek

Zdravím hledal jsem něco k Voříškům, nějaké slavné před ... [více]

16.3.2024 | Kahuna (Franke) z Tábora

Opravdu skvěle napsáno, úplně tam poznávám lidi Možná ... [více]

Menu

Odkazy

Počet návštěv


Celkově přístupů : 1577445
Přístupů dnes : 96
Max za den : 1713
a to : 26.5.2017
Online : 5

Kalendář

Dnes je:

Sobota, 20.7.2024

<<07 / 2024>>
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Žádná plánovaná akce !

Přejít do kalendáře

Propagace

Ikona webu
QR

Naše osada

Láva Grepa Medelák Karlik Bludi Kóža Voříšek Píba
In memoriam Unkas Jarda Pictus

Přihlášení

Uživatelské jméno:
Uživatelské jméno
Heslo:
Uživatelské heslo

Rubriky

Anketa

Databáze míst

Poslední vložené:
Jez Roztoky u Křivoklátu
Hospoda U jezzu
Restaurace Ludmila
Restaurace U Přívozu
Restaurace Višňová-Hájek

Zpěvník

Odběr novinek


Přihlásit se k odběru
novinek e-mailem:

Info

Kontakt


lahvic@seznam.cz
ICQ: 198552144

Copyright © 2001–2024 T.O.Minessota   Lahvic | ICQ: 198-552-144