10.11.2018 - 06

Trampská osada Minessota

Stránky neortodoxních trampů


Germany France United Kingdom

Těžké opevnění v Orlických horách v r.1996

JasnoPolojasno ProměnlivéProměnlivé ZataženoZataženo DéšťDéšť VítrVítr (4 dny) (12 km) Před 23.lety a 1.měsícem Květen 1996
Pěchotní srub Na holém
V dobách našeho největšího nadšení pro předválečné opevnění jsme spoustu vandrů směřovali právě za betonem. Jezdili jsme po vnitrozemských záchytných příčkách, po rozbitých liniích a po všem co mělo jen trochu společného s armádou první republiky. Na těžké opevnění na naší severní hranici je to od nás z Prahy trochu daleko a tak bylo pro běžný vandr mimo dosah. Na jaře v roce 1996 jsme se konečně sešli parta čtyřech nadšenců a ta jsme naplánovali průzkumnou výpravu do Orlických hor a na Náchodsko. Ve čtyřech lidech je rozhodně výhodnější cestovat do tamních končin autem, vlakem to vyjde draho a pohyb po opevnění je omezen na cestování okolo vlakových stanic. Sebrali jsme tedy mojí starou zrezlou stodvacítku a v sestavě mě (Lávy), Džardy, Medeláka a Karlika jsme využili jednoho prodlouženého víkendu počátkem května devadesátého šestého roku a vydali se ve čtvrtek vstříc Orlickým horám. Oblečení jsme použili stylové, všichni jsme jeli v uniformách předválečné armády, tzv.kopřivácích. Cesta nám ubíhala poklidně, škodovka s Džardou za volantem spolehlivě a rychle polykala kilometry směrem na východ. Projeli jsme přes Hradec Králové, Kostelec nad Orlicí, Vamberk a Žamberk, až jsme stanuli před cílem dnešní cesty, před Těchonínem. Auto jsme zaparkovali kus za městečkem ve směru k tvrzi Bouda. Protože už byla tma a do hospody daleko, ulágrovali jsme se přímo u auta. Dva spali v autě, dva si natáhli celtu od dveří a spali vedle.

Probudili jsme se do velmi chladného a zamlženého rána. Posnídali jsme a vydali se pěšky po cestě k tvrzi Bouda ležící na stejnojmenném kopci. Spolu s nadmořskou výškou přibývalo i míst, kde se dochovaly i zbytky sněhu. Na Boudě jsme si prohlédli vchodový objekt a od něj jsme pak stoupali k dalším bunkrům. Zdrželi jsme se u zajímavého tvrzového pěchotního srubu K-S-24, který okupanti odpálením velmi silné nálože odtrhli od spojovací chodby s podzemím a velmi jej poničili. Potom jsme se vydali dále směrem ke kótě Vysoký kámen, prohlédli si K-S-25 zvenku i zevnitř, prošli si pár řopíků v okolí. Velmi nás zaujal i lehký bunkr převrácený výbuchem na bok. Pak jsme se vrátili zpátky ke tvrzi a obhlédli si zbytek jejích pěchotních srubů a objektu pro dělostřeleckou otočnou výsuvnou věž. Pak jsme se vrátili zpátky k autu a vydali se přes Mladkov a České Petrovice směrem k Zemské bráně. U Českých Petrovic nás zaujala betonová pevnůstka vz.36 ležící na poli kousek nad silnicí a tak jsme auto nechali na všech čtyřech blinkrech a zaběhli si bunkr prohlédnout. U zemské brány jsme dali pauzu na oběd a následně se pak přesunuli k pěchotnímu srubu R-S-74 Na holém, ležícím vedle silnice z Bartošovic do Rokytnice v Orlických horách. Srub obývá pražský klub vojenské historie a není do něj běžně přístup. Nechali jsme na parkovišti auto a vyrazili po linii zpátky směrem k Zemské bráně. Prolezli jsme několik pěchotních srubů, řopíků i zbytky odstřeleného lehkého objektu. V těchto místech jsou bunkry poměrně navštěvované a my dostali chuť si projít nějakou opuštěnou linii, proto následoval přesun autem na nedaleký Komáří vrch. Tam je množství pěchotních srubů v arabské, tedy nižší odolnosti. Tehdy v devadesátém šestém roce to tam býval ráj, skoro všechny sruby se daly prohlédnout zevnitř. Prostě srdce bunkráka v těchto místech zaplesá. Prohlédli jsme si bunkry skoro až k tvrzi Hanička, vrátili se k autu a protože už se blížil večer, pomalu jsme začali přemýšlet nad místem na spaní. Nejdříve ale vyhrála myšlenka na několik lahváčů k večernímu posezení a tak jsme vyrazili na nákup do Rokytnice. Zakoupili jsme potřebný materiál a zajeli autem k nejbližšímu lesíku. Na kraji jednoho remízku jsme se utábořili s autem v zádech, zdlábli nějaké pochutiny a zapili to několika zrzavými moky. Čekal nás další dlouhý den a tak jsme šli dost brzo spát.

Nedočkavost na pevnostní beton nás vyhnala ze spacáků poměrně brzy a tak jsme po nezbytné snídani opět kopli do vrtule a zamířili směrem Deštnému v Orl.horách. Nedaleko Sedloňova jsme si prohlédli pěchotní srub N-S-46, tenkrát ještě volně přístupný. Dnes je v něm muzeum. Kus odtud je rekonstruovaný řopík na kraji pole a tak jsme neodolali a zkusili štěstí jestli nebude majitel "doma". Nebyl, my jsme si ale obhlédli tento krásně zrekonstruovaný bunkr alespoň zvenčí. O Sedloňova to není daleko k Náchodu a nám se zachtělo si prohlédnout dělostřeleckou tvrz zevnitř. K tomu je Dobrošov jako stvořený. Každému doporučuji návštěvu této nedokončené tvrze. Její dva pěchotní a jeden dělostřelecký srub spolu s přilehlým podzemím rozhodně stojí za to vidět. Po prohlídce jsme znovu skočili do auta a přejeli do Náchoda. Další cíl naší cesty byl pěchotní srub Březinka, špičkově zrekonstruovaný místním vojensko - historickým klubem. Vyšlápli jsme si ten pořádný stoupák a stanuli před maskáčem pomalovanými zdmi tohoto srubu. Bylo otevřeno. Džarda jako člověk který je známý ve vojenských kruzích nám zařídil podrobnou prohlídku celého objektu, včetně míst kam nemá běžně veřejnost přístup. Dali jsme kafe, pokecali s místními, trochu si zahráli na vojáky a zapochodovali si s jednotkou v dobových uniformách a vyrazili zpátky k autu. Rozhodli jsme se že už linii těžkých pohraničních pevností opustíme a vyrazíme na nám dobře známé řopíky u obce Dubá na Českolipsku. Přes Jičín, Mladou Boleslav, Bělou pod Bezdězem a Doksy jsme dorazili do zmíněného města. Zajeli jsme se ještě podívat na řopíky u vesničky Rozprechtice, zakoupili jsme nějaké lahvové pivo a vyrazili do Nových Osinalic. Tam jsme v jedné boční uličce zaparkovali auto a pěšky jsme došli až do Chrápacího éčka. V tomto bunkru byla postel a kamínka, ideální místo na spaní. Až do noci jsme se snažili spořádat zbytek zásob jídla a trochu spláchnout žízeň.

V neděli jsme pobalili věci, skočili na auto a hurá zpátky k domovu ....
Pěchotní srub R-S-74 Na holém Zrekonstruovaný řopík u Sedloňova A vyrážíme dál .... Skupina nadšenců před Březinkou Láva s kulometem A pochodujeme .... Pochodové cvičení Skupina nadšenců pochoduje před srubem Březinka Láva a Medelák Ve střelecké místnosti na Březince Přehlídka před Březinkou Mapa plánu útoku proti Československu Pěchotní srub K-S-25 Láva v místnosti v pěchotním srubu K-S-25 Bunkr vz.36 nad Českými Petrovicemi Přehlídka nadšenců v dobových uniformách Medelák mířící Kulometem Převrácený bunkr u tvrze Bouda Nabíjíme a míříme Lehký kulomet vz.26 Jeden z řopíků v Orlických horách Kamenný most u Zemské brány Rozvaliny řopíku u Komářího vrchu Karlik ve střílně na Chrápacím éčku Medelák u bunkru pod tvrzí Hanička U bunkru typu E u Rozprechtic Vchodový objekt tvrze Bouda Džarda jako vojenská hlídka na Na bunkru u Sedloňova Láva u pěchotního srubu Na holém Vjezdová vrata vchodového objektu Muzeum u Sedloňova Pěchotní srub u Komářího vrchu Medelák, Karlik a Láva na zvonu Jeden z dochovaných zvonů Pěchotní srub R-S-89 Vojenská hlídka na objektu vz.36 Uvnitř našeho spacího éčka Vojenská hlídka před vchodovým objektem Replika zvonu před vchodovým objektem tvrze BOuda U pravé strany srubu Na holém Sedíme na zvonu pěchotního srubu R-S-89
Popis akce  |  Autor: Jan Vála   4.12.2007  |  Přečteno: 3605x  | Mail Printer
43 souřadnic ke stažení.

Ohodnoťte článek jako ve škole: 1  2  3  4  5  
Hlasováno: 10x | Průměrná známka: 1.0

 Komentáře: 0

Diskuzní forum

16.6.2019 | Kurt (Kolohousenka)

Aha tak to Vás jsem se ptal před 10.lety jak založit os ... [více]

10.6.2019 | Tony

Nejvíc mě naštvali se Sněžnou roklí, tu taky přifařili ... [více]

6.6.2019 | Martin

Mimochodem, pokud jste to ještě nezaregistrovali, tak v ... [více]

Menu

Odkazy

Počet návštěv


Celkově přístupů : 623466
Přístupů dnes : 677
Max za den : 1713
a to : 26.5.2017
Online : 12

Kalendář

Dnes je:

Úterý, 18.6.2019

<<06 / 2019>>
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Nejbližší plánovaná akce je:

22.5. - 24.5.2020 - 30.let Minessoty
Zbývá 340 dní.

Přejít do kalendáře

Propagace

Ikona webu
QR

Naše osada

Láva Grepa Medelák Karlik Bludi Kóža Voříšek Píba
In memoriam Unkas Jarda Pictus

Přihlášení

Uživatelské jméno:
Uživatelské jméno
Heslo:
Uživatelské heslo

Rubriky

Anketa

Kde nejraději nocujete?

širákGraf 485
srubGraf 179
převisGraf 200
stanGraf 206
škarpaGraf 178
domaGraf 185
jindeGraf 210

Hlasů: 1650

Více anket

POI, body zájmu

Poslední vložené :
Restaurace u Bóny
Čertovy hlavy
Hotel Voznice
Společenský dům
Odpočivadlo u jezírka

Zpěvník

Odběr novinek


Email:

Info

Kontakt


lahvic@seznam.cz
ICQ : 198552144

Copyright © 2001–2019 T.O.Minessota   Lahvic | ICQ : 198-552-144