Rum
Mnohým mladším čtenářům trampských webů by se mohlo zdát, že trampové jsou banda velmi poživačná a rozmařilá, neb často a hodně popíjí vzácný a drahý nápoj zvaný rum. Tedy pití vskutku luxusní a nelaciné v ceně cca. litr za litr. (Pro méně chápavé: litr rumu za tisíc peněz).
Takže:
Milí mladí trampové, ne a ještě jednou ne! Není tomu tak! Rum byl po mnoho desetiletí v Československu a poté v Česku i na Slovensku pitím vskutku lidovým a cenově dostupným. Jen se od zahraničních rumů lišil vstupní surovinou. Zatím co zahraniční likérky používaly pro destilaci lihu jako vstupní surovinu cukrovou třtinu, Československo a následně i Česko a Slovensko zvládlo technologii s podstatně lacinější a pro nás dostupnější surovinou, s obyčejnou bramborou.
Ano, věřte či nevěřte, alkohol se dá destilovat i z brambory. A protože tuzemská brambora je levná surovina, levný byl i výstupní produkt - tuzemský rum. Litr stával asi 50 korun. A tak se stal rum levným a oblíbeným pitím mnoha generací trampů.
A co se stalo pak? Vstoupili jsme do Evropské unie a začal tanec. Dobroserové v Bruselu usoudili, že rumem může být toliko a pouze rum třtinový a že rum bramborový není rumem, ale trestuhodným a nebezpečným klamáním spotřebitele, kterého je třeba chránit a chránit a chránit až do úplného uchránění. A tak nám bramborový rum zakázali. Teda - oni ho nezakázali úplně, zas tolik odvahy neměli, ale rozhodli, že náš rum se už nesmí nazývat rumem.
No představte si tu hrůzu: přijdete do hospody, vypijete rum a pak zjistíte, že místo alkoholu třtinového jste vypili alkohol bramborový! Mnoho takto oklamaných zákazníků v hrůze zcepenělo a skácelo se mrvo k zemi!
A tak našemu rumu nezbylo, než pokorně sklonit hlavu před Euro-Bruselskou úřednickou obludou a rum přejmenovat. Nejčastěji na "Tuzemák".
Připomíná vám to Velkou žárovkovou revoluci? No jasně, dnes už ani žárovku nekoupíte, protože je úžasně nebezpečná a neekologická. Ale pokud budete chtít svítit obyčejným nažhaveným drátem v baňce, můžete si koupit výrobek na pohled stejný, jen na krabičce bude napsáno "tepelný zdroj"! Že je to totéž jako žárovka? No tak pozor! Není! Žárovkou se svítí, tepelným zdrojem se topí. A že při tom topení vzniká světlo? Tak to už je jen zanedbatelný sekundární emisní efekt!
Ještě se divíte brexitu?
A víte, proč se rumu říká rum? No jasně, je to zkratka: Rozumně Uložená Měna.
Jarda 16.5.22 - 16:28:01
No to hartusení na EU nebylo třeba. Když si koupím špekáček, tak nechci dostat opékáček, nebo perlu ohňů.
Honza 12.5.22 - 23:01:58
Na etiketách je různá cena, rum i za socíku občas zdražoval.
A o lidovosti jsem psal v minulém čase, tedy v kontextu té doby. Za socíku byl rum jedním z nejlevnějších destilátů, tudíž lidový byl, ať se ti to líbí, nebo ne.
Kuba 29.12.21 - 18:45:02
No nevím s tou lidovostí, na těch fotkách etiket z dob socialismu vidím cenu 50 Kčs za půl litru. A to je v dnešních penězích minimálně pětistovka, možná spíš i tisícovka, za půl litru. Docela pálka. Za tyhle peníze se už dá koupit hodně dobrý pravý rum z cukrové třtiny. I obyčejná Republica z Božkova je lepší než Tuzemák a ta se dá pořídit za 250 za půl litru.
h 26.4.17 - 09:30:03
poucné tak bramborový rum tak již se nedivim že po 12 panakach mě druhý den duní hlava ale po stejne davce draheho jamajskeho ne,