10.11.2018 - 06

Trampská osada Minessota

Stránky neortodoxních trampů


Germany France United Kingdom

Střípky z Domašína - bitva

JasnoJasno VítrVítr SníhSníh (2 dny) (14 km) Před 24.lety a 6.měsíci Prosinec 1994
U ohně na Kalamajce. Zleva Medelák, Robik, Unkas, Láva, Karlik. Foto ze silvestra o rok později.
Ostrý třesk exploze jednoho kousku zábavní pyrotechniky právě dozníval v našich uších. Třaskavina, lidově zvaná Pirát, bývá primárně určená k pobavení člověka, který aktivoval její zápalný systém skrze škrtátko zápalek a odhodil jí včas a do dostatečné vzdálenosti. Tato exploze však nepobavila jejího autora, nýbrž vzhledem k okolnostem pouze okolní kamarády. Výbušku odhodil Unkas a cílem jejího dopadu se měl stát prostor v okolí těžkých bot Grepových. Ovšem rychlá reakce Grepova zhatila zákeřný plán Unkasův, neb mírně podnapilý kamarád popadl syčící petardu a bleskurychle jí zahodil zpět k autorovi. Ta pak explodovala u jeho nohou. Situace vzbudila všeobecné veselí, které vydrželo nějakou chvilku, i poté, co se Unkas rozhodl svůj nepovedený atak kamaráda zopakovat. Tentokrát však poučen rychlou reakcí svého "cíle" rozhodl se vyčkat s útočným hodem. Chvíli tedy podržel v skrytu svého těla zapálenou petardu a horizontální pohyb s elegantním balistickým obloučkem udal třaskavině až v posledním okamžiku. Než Grepa stihl zareagovat, petarda prudce přeměnila pevné skupenství na plynné s uvolněním teploty a tlaku. Vzniklá rázová vlna posadila Grepu na sedací svalstvo a naše brániční tak dostalo další impuls ke smíchu. Jenže Grepa měl taky svoje "trumfy" a chystal se je využít ...

Na náš první silvestrovský vandr jsme vyrazili nadstandardně vybaveni. Protože naše nocování dostatečně měl krýt seník na Kalamajce, nebylo nutno v předvečer silvestra roku 1994-95 balit větší množství výbavy. Ta byla naopak oproti jiným vandrům značně redukována na pouhý spacák. Zbylé místo v batozích pak zaplňovala munice.

Příchod nového roku jsme se chystali uvítat ve velkém stylu a nemalé finanční prostředky investovali do zábavní pyrotechniky. Nakonec jsme jí měli tolik, že se ani do batohů nevešla a my jí přepravovali zabalenou v celtách nesených v rukách. Petardy, římské svíce, rakety, menší i velké kalibry. Kolem půlnoci měl být rachot ...

Ostrý sykot a menší plamínek v temnotě za hranicí světla skomírajícího ohně mířící od ruky Grepovy směrem k Unkasovi byl neklamnou známkou odvetného úderu.

Sotva dozněla exploze, držel jsem svou petardu já. "Ty budeš házet piráty na Unkase? Tak na!"

Zapálená petarda mířila ke Grepovi, načež vzápětí jiná mířila ke mě. Zažehnutá římská svíce začala chrlit munici směrem ke Grepovi, přičemž zasáhla Medeláka, který pomocí menší rakety palbu opětoval. Všichni jsme sáhli po svých batozích a během minuty se okolí proměnilo v bitevní pole. Následný boj neměl přátel ani stran. Dělbuchy létaly lesem, přičemž snahou střelcovou bylo vždy výsledný pyrotechnický efekt umístit co nejblíže k tělesné schránce nejbližšího soka. Jak postupně v zápalu boje mizely zábrany, zvyšoval se i použitý kalibr střel.

"Umístěte raketu do prázdné lahve, zapalte zápalku a rychle ustupte do vzdálenosti nejméně 10 metrů". Tak zněla psaná výstraha na obalu těch největších raket. Stříleli jsme je z ruky! Malou mýtinku před seníkem zaplavily světelné čáry horizontálně letících raket. Bylo celkem potěšující sledovat výsledek po koncovém efektu, kdy snopy jisker zaplavovaly kamarády, snažící se před nimi ukrýt. Méně legrační samozřejmě bylo, když nejedna raketa byla zacílena mým směrem a před její světelnou stopou i následnou explozí jsem se musel ukrývat já.

Boj trval necelých pět minut. Neskončil proto, že by nás přestal bacit, či motivovat. Jednoduše nám došla munice.

Bylo před desátou hodinou večerní a v našich zásobách se nenacházel ani jediný kousek zábavní pyrotechniky. Vše jsme vystříleli. Je dílem poměrně velkého kusu štěstěny, že bitva proběhla bez větší újmy na všech zúčastněných. Krom několika menších popálenin na prstech horních končetin se nikomu nestalo vůbec nic, což je s podivem, neb v zápalu boje jsme z prvotní snahy vyhnout pyrotechnický efekt tělu našeho "cíle" plynule přešli na snahu se trefit.

Tato bitevní příhoda zavdala příčinu na přechod k většímu kalibru. Mnohem většímu !!

A o tom příště...
Popis akce  |  Autor: Jan Vála   9.5.2016  |  Přečteno: 1231x  | Mail Printer

Ohodnoťte článek jako ve škole: 1  2  3  4  5  
Hlasováno: 2x | Průměrná známka: 1.0

 Komentáře: 0

Diskuzní forum

10.6.2019 | Tony

Nejvíc mě naštvali se Sněžnou roklí, tu taky přifařili ... [více]

6.6.2019 | Martin

Mimochodem, pokud jste to ještě nezaregistrovali, tak v ... [více]

6.6.2019 | Martin

Ahoj Roberte, obávám se, že fungující kempy jsou natoli ... [více]

Menu

Odkazy

Počet návštěv


Celkově přístupů : 621648
Přístupů dnes : 262
Max za den : 1713
a to : 26.5.2017
Online : 4

Kalendář

Dnes je:

Neděle, 16.6.2019

<<06 / 2019>>
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Nejbližší plánovaná akce je:

22.5. - 24.5.2020 - 30.let Minessoty
Zbývá 342 dní.

Přejít do kalendáře

Propagace

Ikona webu
QR

Naše osada

Láva Grepa Medelák Karlik Bludi Kóža Voříšek Píba
In memoriam Unkas Jarda Pictus

Přihlášení

Uživatelské jméno:
Uživatelské jméno
Heslo:
Uživatelské heslo

Rubriky

Anketa

Kde nejraději nocujete?

širákGraf 485
srubGraf 179
převisGraf 200
stanGraf 206
škarpaGraf 178
domaGraf 185
jindeGraf 210

Hlasů: 1650

Více anket

POI, body zájmu

Poslední vložené :
Restaurace u Bóny
Čertovy hlavy
Hotel Voznice
Společenský dům
Odpočivadlo u jezírka

Zpěvník

Odběr novinek


Email:

Info

Kontakt


lahvic@seznam.cz
ICQ : 198552144

Copyright © 2001–2019 T.O.Minessota   Lahvic | ICQ : 198-552-144