Trampská osada Minessota

Stránky neortodoxních trampů


Bez sněhuGermany France United Kingdom

Vandrák český (trampus bohemicus)

tramp Charlie přichází do českých zemí (kolem r. 1910, autor neznámý)
Vandrák český (trampus bohemicus) je málo známou zdomácnělou formou vandráka amerického. Na území naší republiky byl zavlečen v období rodokapsu, na začátku 20. století. Vandráky řadíme mezi obratlé savce, ačkoli někteří jedinci nesají.

Vandráci se na našem území rozšiřovali postupně. Jejich hlavními lokalitami byla původně hůře přístupná údolí větších řek, kde měli dostatek potravy a nebyli zde rušeni. Nejrozsáhlejší kolonie vandráků byly pozorovány zejména na horních tocích Vltavy a Sázavy. Vandráci se zde velmi rychle rozmnožovali a osídlovali i další teritoria, zejména divokou přírodu brdských hřebenů, takže jejich šíření se zde brzy stalo nekontrolovatelným. Toto území následně bylo vandráky osídleno po několik desetiletí a vandráci zde žili vedle ostatních živočišných druhů poměrně nekonfliktně. Na veřejnost proniklo pouze několik nevěrohodných zpráv o napadení člověka, které však nebyly nikdy potvrzeny.

Postupující militarizace Brd po roce 1970 z Brd postupně vytlačovala řadu původních kultur, mezi nimi - bohužel - i vandráky. Vzhledem k velké přizpůsobivosti vandráků nedošlo k vyhynutí tohoto zajímavého živočicha, vandráci se přesunuli do jiných částí naší republiky, takže nyní jejich výskyt pokrývá téměř celé naše území.

Vandráci jsou tvorové převážně kolektivní, sdružují se do smeček odborně označovaných zkratkou T.O., které mohou být jak jednopohlavní (homogenní) tak i smíšené (heterogenní). Zejména v letních měsících lze občas spatřit i osamělého vandráka samotáře - odborně T.S.

Vandrák český je veselé, hravé povahy, zpravidla je velmi plachý a civilizaci se vyhýbá. Přesto se nedoporučuje dospělé jedince zbytečně dráždit! Jsou-li ve svých teritoriích vyrušení, dokáží se velmi účinně bránit a při opakovaných napadeních se stávají agresivními.

Vandrák je zajímavý i z anatomického hlediska. Tělo vandráka se skládá ze čtyř končetin, trupu, zvláštního vaku na zádech - odborně usárna - a hlavy zakryté obvykle speciální měkkou ulitou, tzv. sombrerem. Podobně jako u kopytníků jsou dolní končetiny vandráka pokryty zrohovatělou vrstvou zpravidla černé barvy, tzv. kanadami, které umožňují vandrákům pohyb i ve velmi členitém horském terénu. Většina vandráků má, obdobně jako velbloudovití, také speciální vak na vodu který průběžně doplňují a v období sucha z něj čerpají tekutiny, tzv. čutoru (u jiných autorů též felinu).

Vedle těchto znaků je pro vandráka charakteristická i různá barva srsti - od jednobarevné tmavě zelené, či khaki, přes různobarevnou nepravidelnou pigmentaci až po černou. Význam pigmentace vandráka a její občasné změny však nebyly dosud spolehlivě vysvětleny, předpokládá se, že souvisí se zařazením jedinců ke smečkám.

Vandrák český je všežravý. Občas se sice ojediněle vyskytují jedinci vyhraněně býložraví, či masožraví, ale výskyt těchto mutací je zanedbatelný. Ačkoli je vandrák neútočný, není vhodné ho lákat na pamlsky a neodborně přikrmovat.

V létě se vandráci pohybují prakticky po celém našem území a často mění svá teritoria. Občas se houfují na určitých místech, která pečlivě vybírají a mnohdy i upravují. Zde pak probíhají dosud přesně nezdokumentované kultovní rituály, tzv. potlachy. Zimu pak vandráci tráví většinou na jednom zimovišti, které si již v létě pečlivě připravili a bez vážného důvodu ho neopouštějí.

V přírodě má vandrák český řadu nepřátel. Mezi nejútočnější patří měšťák obecný (organus buzerakus), ochránce obecný (organus buzerakus amaterus), větrovkář petrobarevný (polyesterus hilaris) a mastňák český (tukus bohemikus). Vandráci jsou však velmi inteligentní a přímým kontaktům s těmito tvory se raději vyhýbají.

Vzhledem k vysoké inteligenci odolávají vandráci všem nástrahám civilizace bez větších problémů, nebyli příliš ohroženi ani intenzifikací zemědělství po roce 1960. Přesto lze v posledních letech pozorovat snižování početních stavů tohoto zajímavého tvora.

Pokusy o umělý chov a domestikaci vandráků dosud nebyly úspěšné, odchycení jedinci jsou v zajetí agresivní a nerozmnožují se. I samotný lov a odchyt divokých vandráků je velmi nebezpečný. Vandráci se umí velmi účinně bránit pomocí nožů, mačet a seker.
trampové Koba a Ilja při zimním táboření na České Sibiři v roce 1918 (autor: T. S. Popov ) američtí trampové Lady a Tramp z osady The Walt Disney Co. kolem roku 1960 současní čeští trampové při nácviku protimastňácké obrany (autor neznámý)
Srandičky  |  Autor: Honza Britt   17.10.2015  |  Přečteno: 601x  | Mail Printer

Ohodnoťte článek jako ve škole: 1  2  3  4  5  
Hlasováno: 23x | Průměrná známka: 1.2

 Komentáře: 3

Honza   14.2.17 - 16:47:20

to Kódl: popis doplněn!

btw: z diskuze jsem umáznul část příspěvků, týkajících se funkcí diskuzního fora.

Lahvic   14.2.17 - 16:12:05

Jináč parádní popis vandráka českého

Kódl   14.1.17 - 18:43:03

Ahoj kamarádi, s dovolením si tento text půjčím , ať se kamarádi taky pobaví děkuji

Ps: ještě bych doplnil , že lov vandráka je krajně nebezpečný, neboť se umí bezvadně bránit pomocí jednoho i více nožů. Tudíž se nedoporučuje. ahoj

Diskuzní forum

27.4.2021 | Tomáš Ducháček

Skvěle napsané,:oD ,poznal jsem všechny Typy.... ... [více]

3.4.2021 | Lahvic

To je moc hezký :-D :-D ... [více]

21.3.2021 | Marek

Nazdar, hľadám jednu pesničku od bratov čechov, otec ju ... [více]

Menu

Odkazy

Počet návštěv


Celkově přístupů : 982305
Přístupů dnes : 202
Max za den : 1713
a to : 26.5.2017
Online : 7

Kalendář

Dnes je:

Pondělí, 10.5.2021

<<05 / 2021>>
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Žádná plánovaná akce !

Přejít do kalendáře

Propagace

Ikona webu
QR

Naše osada

Láva Grepa Medelák Karlik Bludi Kóža Voříšek Píba
In memoriam Unkas Jarda Pictus

Přihlášení

Uživatelské jméno:
Uživatelské jméno
Heslo:
Uživatelské heslo

Rubriky

Anketa

Jaký bágl vozíte nejčastěji na vandry?

usárnuGraf 218
teleGraf 111
US "alici"Graf 116
krosnuGraf 152
kletrGraf 102
batoh hadrákGraf 143
jiný civilní báglGraf 151
jiný armádní báglGraf 148
igelitku z TescaGraf 107
jezdím bez bágluGraf 121

Hlasů: 1369

Více anket

Databáze míst

Poslední vložené:
Jez Roztoky u Křivoklátu
Hospoda U jezzu
Restaurace Ludmila
Restaurace U Přívozu
Restaurace Višňová-Hájek

Zpěvník

Odběr novinek


Přihlásit se k odběru
novinek e-mailem:

Info

Kontakt


lahvic@seznam.cz
ICQ: 198552144

Copyright © 2001–2021 T.O.Minessota   Lahvic | ICQ : 198-552-144