10.11.2018 - 06

Trampská osada Minessota

Stránky neortodoxních trampů


Germany France United Kingdom

Díl padesátý první - zlatá éra vandrů potřetí

Unkas na bunkru na okraji Berouna. Rok 1996

<<< Předchozí dílDíl padesátý - zlatá éra vandrů podruhé Následující díl >>>Díl padesátý druhý - T.S.Unkas

Byl konec března roku 1996, když jsme v páteční odpoledne v Uhříněvsi sedli do útrob pantografické soupravy jedoucí směrem na Benešov u Prahy. Tam jsme o několik kolejí blíže k nádražní budově přesedlali do motorového vozu řady 810, mající toho dne cíl své cesty v Trhovém Štěpánově. Náš cíl se nacházel o něco dříve, dvě stanice před Vlašimí. Od opuštěného nádraží v Domašíně jsme zamířili obvyklou cestou lesem na kopec s názvem Kalamajka. Silnička se na jeho temeni vinula několika zatáčkami, za tou předposlední na nás vždy vykukoval známý seník. Teď však v matném svitu baterek zel les prázdnotou. Marně jsme hledali dřevěné stěny seníku. Tam, kde ještě před dvěma týdny stála stavba, jež nás po mnoho víkendů hostila ve svých útrobách, teď byla jen ušlapaná zemina. Jak majitel slíbil, tak učinil. Seník již pro něj neměl svoje opodstatnění, několik lesních strojů jej převezlo neznámo kam. Bylo jasné, že na Domašíně končíme i my. Nebývalo sice podmínkou, mít na vandrech střechu nad hlavou, přesto tento luxus také k zahození nebyl. Naše priority jsme zaměřili proto jinam.

Velmi rychlou oblibu si u nás získalo okolí Hýskova. Nepříliš malebná obec, téměř na předměstí Berouna, však naše kroky přitáhla něčím úplně jiným. Při loňské průzkumné akci mojí a Medelákově, mířící za účelem objevování pozůstatků opevnění z období První republiky, jsme objevili i hezky umístěný bunkr nad železniční tratí mezi Hýskovem a Berounem. Jeho interiér byl zabetonovaný, dovnitř se tedy vlézt nedalo, ale ochranu před deštěm poskytoval blízký tunýlek pod tratí.

Zamířením vandrů sem jsme vlastně spláchli dvě mouchy jednou ranou. Jezdili jsme na čundry a prozkoumávali jsme tamní zbytky předválečných bunkrů. Protože jsme do Hýskova mířili téměř každý víkend, okolní rozbitou pevnostní linii jsme zmapovali prakticky dokonale.

Samozřejmě jsme sem nejezdili jen za opevněním, svoje nezastupitelné místo zde měla místní hospůdka. Dnes již nefunkční hospoda si doteď však udržuje jeden primát i rekord. Poprvé jsem tu v životě viděl Grepu "vylitýho jak vázu". A protože tu vařili jeden z nejlepších gulášů co jsem poznal, při jedné hladové dopolední návštěvě jsme s Grepou zblajzli guláše tři chody, s třiceti dvěma knedlíky každý. Výčepák kvůli nám musel sundat okrasné talíře ze stěn, na normální se opakované dvanácti knedlíkové porce prostě nevešly. Nikdy více jsem takovou porci do sebe již nenasoukal.

Ale aby nevznikla mýlka, klasické prvky vandrů jsme ani tady nevynechávali. Kytaru jsme vozívali sebou, mnohé hodiny s Unkasem a Grepou proseděli u ohně vedle bunkru za tratí, drnkali na kytary, pekli nad plamenem co se dalo ...

Od poloviny roku se stále více začalo projevovat naše nadšení pro fortifikace, což se samozřejmě odrazilo i na našem směru výprav. Těžké opevnění v Orlických horách na sebe nenechalo dlouho čekat. V klasické sestavě jsme zamířili začátkem září do Králík, kde jsme za "betonem" nachodili během soboty přes třicet kilometrů. Následovala výprava na Trutnovsko. Letní týdenní vandr opět mířil do oblasti, kde se v třicátých letech měla bránit naše armáda, tentokrát do pohraničí jižního, k Nové Bystřici.

Na konci srpna objevil Unkas nedaleko Kácova krásné údolí, s ještě krásnějším srubem na jeho dně. Sluneční údolí, takový byl název tamní osady. Tou dobou byla bezprizorní. I tady jsme nalezli místo pro několik dalších výprav. Vlastně sroubek ve Vranicích během podzimu nahradil Kalamajku. Šlo o robustní z kulatin roubený nevelký srub, zahloubený do země těsně vedle potoka. Krásné, ideální místo. Zdálo se, že jsme nalezli dokonalé útočiště pro naší osadu. O rok později ale nějací trampové sroubek rozebrali s tím, že jej postaví znovu. A lepší. Leč bohužel zůstalo pouze u toho prvního skutku, stavba už zůstala pouze v plánech. Tak zaniklo i Sluneční údolí.

Ale to jsem moc předběhl. Konec roku devadesátého šestého a začátek následujícího se stále nesl ve zlaté éře našich vandrů. Leč to se mělo brzy a velmi krutě změnit.

Ale o tom příště.
Já při průzkumu bunkru v Berouně Unkas s Grepou na střeše bunkru v Hýskově V restauraci U švestků - Hýskov. Hrajeme v Hýskově U Švestků S Unkasem a Džardou v Česčanech v nádražní restauraci U Šantrůčka Unkas ve sroubku ve Vranicích Brodíme Sázavu před pivovarem v Kácově Zakopáváme rum nad srubem ve Vranicích Před silvestrem ve Vranicích Unkas a Grepa u vchodu do tvrze Bouda Na střeše tvrzového pěchotního srubu Mlíkovandr ve Vranicích Z Postupic do Tomic Na cestě do Tomic Unkas, Džarda a já v Tehově Silvestr 1996-97 v Osinalicích Trávíme silvestra na bunkru v Osinalicích Já před bunkrem na Kubově Huti na Šumavě Unkas na kolejích na Šumavě U Nové Bystřice na týdenním vandru Táboráček na střeše bunkru - Česká Kanada Ve Stříbrné Skalici Při průzkumu bunkrů na Trutnovsku Džarda nad Trutnovem
Příběhy autora  |  Autor: Jan Vála   9.2.2015  |  Přečteno: 1720x  | Mail Printer

Ohodnoťte článek jako ve škole: 1  2  3  4  5  
Hlasováno: 1x | Průměrná známka: 1.0

 Komentáře: 0

Diskuzní forum

20.9.2019 | Lahvic

V dnešní době je prznění soch z východu moderním trende ... [více]

17.9.2019 | Honza

No ty seš teda dárek! Nejdřív zprzníš sochu kosmonauta, ... [více]

15.9.2019 | Lahvic

Jo jo, malej peníz to zrovna nebyl. Ten by se dal rozho ... [více]

Menu

Odkazy

Počet návštěv


Celkově přístupů : 687728
Přístupů dnes : 458
Max za den : 1713
a to : 26.5.2017
Online : 4

Kalendář

Dnes je:

Sobota, 21.9.2019

<<09 / 2019>>
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Nejbližší plánovaná akce je:

22.5. - 24.5.2020 - 30.let Minessoty
Zbývá 245 dní.

Přejít do kalendáře

Propagace

Ikona webu
QR

Naše osada

Láva Grepa Medelák Karlik Bludi Kóža Voříšek Píba
In memoriam Unkas Jarda Pictus

Přihlášení

Uživatelské jméno:
Uživatelské jméno
Heslo:
Uživatelské heslo

Rubriky

Anketa

Kde nejraději nocujete?

širákGraf 497
srubGraf 187
převisGraf 207
stanGraf 216
škarpaGraf 185
domaGraf 193
jindeGraf 216

Hlasů: 1708

Více anket

POI, body zájmu

Poslední vložené :
Restaurace u Bóny
Čertovy hlavy
Hotel Voznice
Společenský dům
Odpočivadlo u jezírka

Zpěvník

Odběr novinek


Email:

Info

Kontakt


lahvic@seznam.cz
ICQ : 198552144

Copyright © 2001–2019 T.O.Minessota   Lahvic | ICQ : 198-552-144