Trampská osada Minessota

Stránky neortodoxních trampů


Bez sněhuGermany France United Kingdom

Díl dvacátý čtvrtý - osada

Druhý srub, zvaný Benický. Konec listopadu 1990

<<< Předchozí dílDíl dvacátý třetí - Tehovská Hůra Následující díl >>>Díl dvacátý pátý - naposledy na základku

Premiérový týdenní vandr jsme zakončili třetí červencovou neděli v roce 1990 jízdou vlakem z Pyšel do Uhříněvse a vrátili se tak do všedních dní. Naštěstí prázdninových. Až do začátku srpna, kdy jsme vyráželi na další z dovolených na Šumavu, jsme byli absolutními pány svého času. Perfektní dopravní spojení hromadnou dopravou mezi Jižním městem a Uhříněvsí umožňovalo nám mizet od panelových domů v podstatě kdy se nám zachtělo, tudíž naše výpravy do údolí mezi Pitkovicemi a Benicemi na sebe nenechávaly dlouho čekat. Za ten vandrovní týden jsme si navíc zvykli na partu z Uhříněvse, jakožto i ona si evidentně zvykla zase na nás. Takže naše výpravy již pravidelně neprobíhaly cestou přes šraňky k Benicům a kolem zahrádkářů na srub, ale výchozím bodem se stal konec ulice Rájecká na Blokandě, kde bydlel Karel s Jardou. Oba se stali našimi pravidelnými souputníky, někdy doprovázeni Kóžou. Pomalu začínalo být jasné, že malý srub potřebám nocování dvojnásobného počtu lidí přestává vyhovovat. Sotva jsme se vrátili ze Šumavy, dozrál plán na další výstavbu srubu, který se začal ihned naplňovat. Byla polovina srpna.

Stavební ruch na "Benickém srubu", jak jsme vznikající stavbu pracovně nazvali, nastal během víkendu. V plánu bylo vystavění samostatné oddělené jednotky východně od původního srubu, ovšem s návazností mezi předsíněmi. V úvodních pracích se značně angažoval Kóža, jehož náš táta brzy pro svou píli nazval Stavitelem. Uhříněváci makali jak o život, my jsme se do jejich výstavby příliš nemíchali. Protože byly prázdniny, srubu byla věnována péče i ve všední dny a ten rostl jako z vody.

V okolí bylo ještě hodně poraženého dřeva, přesto ty nejkvalitnější klády jsme použili na první srub, ten druhý tedy vznikal z tenčích kulatin.

Stavebně srub navazoval svou předsíní na tu původní. Ta byla v podstatě věrnou kopií, s rozdílem obložení stěn. Byla přeci jen na návětrné straně, při jedné odpolední bouřce jsme zjistili, že není chráněná proti náporům deště při větru. Proto nová předsíň dostala obložení stěn, což bylo řešení plně dostačující. Vstupovalo se do ní vchodem bez dveří. Podlaha srubu, vzhledem ke sklonu terénu, musela být zapuštěna asi půl metru pod původní terén. Do vnitřních prostor tedy vedly od dveří v levé stěně dva schůdky. O tento půlmetr byl srub vyšší, takže se v něm dalo pohodlně narovnat. V přední stěně bylo veliké okno, jedno menší okénko, kryté plexisklem, bylo v levém horním rohu zadní stěny, sloužící jako pozorovatelna příchozí cestičky po skále. V pravém rohu byla široká, dvoulůžková palanda. Se spaním na zemi se nepočítalo, ta nebyla tedy krytá senem, jako v původním srubu. Střecha obdržela lepenkovou izolaci, stěny tepelnou izolaci z tenkých dek bez igelitové ochrany proti vodě.U levé stěny srubu bylo menší sedátko.

Stavební ruch na srubu utichl na počátku září, přesto zvelebování okolí pokračovalo dále. My "Jižňáci" jsme se totiž také neflákali. Ještě před koncem července jsme na popud našeho táty vztyčili vlevo od ohniště veliký totem, který jsme opracovávali tesáním, ale nijak jsme jej nebarvili. A když vyrůstal druhý sroubek, měnili jsme okolí za účelem pozdějšího pohodlí. Dalších úprav se tak dostalo prostoru kolem ohniště. Ten byl ještě trochu rozšířen a obložen sedadly z klád ze třech stran. Cestu směrem na Pitkovice jsme patřičně rozšířili a srovnali až do vzdálenosti nějakých 40 metrů od srubu.

Ze spodní strany jsme naše prostranství začali obehnávat zábradlím. Svahy byly prudké, na některých místech tak bylo zábradlí nezbytností. Souvislý pás zábradlí začínal dole u bažiny, pokračoval podél schůdků tesaných ve skále vzhůru k ohništi, vinul se za ním a před pádem člověka do údolí chránil podél poloviny naší zpevněné cestičky na západ. Končil asi dvacet metrů od srubu.

Když kluci dokončili druhý srub, rukou společnou jsme jej obehnali zábradlím dalším, především terásku, kterou jsme přisypali před srubem. Pár schůdků v okolí ještě dorovnalo terénní nerovnosti a zvuky sekyr na měsíc nad údolím Pitkovického potoka opět utichly.

Byl čas na ostrou zkoušku provozu srubů. Sešli jsme se v kompletním počtu v polovině září. Táta, brácha, Píba, já, Karlik, Jarda, Kóža. Byl krásný slunečný sobotní večer, který vystřídala bezmračná hvězdnatá a chladná noc. Seděli jsme kolem ohně, když nás napadla myšlenka...

"Co kdyby jsme to tu nazvali osadou?"

Chvíli padaly návrhy na její název, pak ho poprvé pronesl právě táta...

Minnesota. Ovšem když jsme jej začali psát, dvě N jsme zaměnili za dvě S a tak už to zůstalo. Takže Minessota.

Tím večerem nezačala éra našich přezdívek, ale protože v podstatě začínala éra vandrovní, v dalších dílech mého vyprávění je budu již používat.

Pictus = můj i bráchy táta.
Unkas = můj brácha.
Píbu už všichni známe.
Láva = já. Chvilku byla snaha nazvat mě Jahny, ale příliš se neujala.
Karlik = Karel. Chvilku jsme ho nazývali Charlie, ale také se to neujalo.
Džarda = Jarda. Další krátkodobá přezdívka byla Dědek.
Kóža, toho již také známe.


Nedávno jsem vyzískal fotografie z 23 let ztracených poškozených negativů a před dvěma měsíci nalezených. Fotografie vznikly v listopadu 1990. Pro ilustraci přikládám dvě fotky.
Na fotografii z konce listopadu je vlevo Karlik, vpravo Píba Rekonstrukce srubu, stav v září 1990
Příběhy autora  |  Autor: Jan Vála   16.10.2014  |  Přečteno: 337x  | Mail Printer

Ohodnoťte článek jako ve škole: 1  2  3  4  5  
Hlasováno: 2x | Průměrná známka: 1.0

 Komentáře: 0

Diskuzní forum

27.4.2021 | Tomáš Ducháček

Skvěle napsané,:oD ,poznal jsem všechny Typy.... ... [více]

3.4.2021 | Lahvic

To je moc hezký :-D :-D ... [více]

21.3.2021 | Marek

Nazdar, hľadám jednu pesničku od bratov čechov, otec ju ... [více]

Menu

Odkazy

Počet návštěv


Celkově přístupů : 985410
Přístupů dnes : 479
Max za den : 1713
a to : 26.5.2017
Online : 6

Kalendář

Dnes je:

Úterý, 18.5.2021

<<05 / 2021>>
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Žádná plánovaná akce !

Přejít do kalendáře

Propagace

Ikona webu
QR

Naše osada

Láva Grepa Medelák Karlik Bludi Kóža Voříšek Píba
In memoriam Unkas Jarda Pictus

Přihlášení

Uživatelské jméno:
Uživatelské jméno
Heslo:
Uživatelské heslo

Rubriky

Anketa

Kde nejraději nocujete?

širákGraf 583
srubGraf 239
převisGraf 252
stanGraf 254
škarpaGraf 212
domaGraf 245
jindeGraf 258

Hlasů: 2051

Více anket

Databáze míst

Poslední vložené:
Jez Roztoky u Křivoklátu
Hospoda U jezzu
Restaurace Ludmila
Restaurace U Přívozu
Restaurace Višňová-Hájek

Zpěvník

Odběr novinek


Přihlásit se k odběru
novinek e-mailem:

Info

Kontakt


lahvic@seznam.cz
ICQ: 198552144

Copyright © 2001–2021 T.O.Minessota   Lahvic | ICQ : 198-552-144