Trampská osada Minessota

Stránky neortodoxních trampů


Bez sněhuGermany France United Kingdom

Díl dvacátý třetí - Tehovská Hůra

Seník na Tehovské Hůře. Jeho naše poslední fotografie. Rok 2002.

<<< Předchozí dílDíl dvacátý druhý - návštěva Následující díl >>>Díl dvacátý čtvrtý - osada

Netradiční odměnu za vysvědčení na konci sedmé třídy základní školy jsem dostal výlet do Vídně. Brácha tu samou odměnu obdržel za vysvědčení na konci třetího ročníku kuchařského studia. Oba jsme si jí nezasloužili, neb jsme oba měli výborné známky pouze z chování, ty ostatní se držely v polovině hodnocení a bylo jen dílem tolerance učitelů, že do té horší poloviny některé z nich nepřeskočily. I tak bylo rozhodnuto o výletě. Když se tenkrát otevřely hranice, bylo velmi módní do dříve zakázaných oblastí vycestovat za poznáním. Tak se kolegyně naší mámy v práci dohodly, sesbíraly potřebnou hotovost, najaly autobus a zvolily termín. Ten padl na víkend na konci června roku 1990. Přiznám, že s bráchou nadšení z cestování s babincem jsme rozhodně nebyli, ale co, když jsme to měli za odměnu, tak jsme i méně otrávené výrazy do tváří nasadili. Prošli jsme si centrum Vídně a na závěr navštívili obchod s elektronikou. Tam už nám bylo lépe, nedlouho před tím jsem měl svátek a ještě o něco dříve brácha narozeniny, tady se nám vybíraly dárky. Tak jsme obdrželi náš první duální kazeťák značky Hbatec a osobní kazetový přehrávač té samé značky, nazývaný volkmen.

Protože jsme nic takového předtím nevlastnili, byly to dary z nebes. Co na tom, že o půl roku později volkmen přestal hrát úplně a kazeťák hrál jen s podporou sirky, zastrčené do tlačítka play, nadšení z toho jsme byli dokonale.

Tak jsme dorazili domů, hned následující den jsem volal tátovi ve snaze se pochlubit novými elektronickými přírůstky a ten se vzápětí pochlubil mě o svém víkendovém průzkumu Hůry nad obcí Tehov. Mému vysněnému cíli.

Už dlouho jsem sledoval nepatrnou vyvýšeninu nad celkem plochým terénem směrem k Říčanům z okna našeho bytu na Jižním městě a pořád toužil to tam poznat. Vzdálenost to pro mě byla pomyslně veliká, náš první záchytný bod na cestě k ní, srub na Benických skalkách, už jsme měli vybudovaný. Teď se naše pozornost obrátila na původní směr. Táta měl zrovna o víkendu cestu kolem, zamířil se na ten lákavý vršek podívat. Objevil tam veliký zářez pole do lesa, na jehož konci se nacházel úhledný březový háječek s trávou jak sametem. Na jeho okraji prý stojí seník. Co kdyby jsme hned další sobotu na Hůru vyrazili? Lepší informaci jsem si snad ani nemohl přát.

Sobotní ráno bylo opět krásné, rok 1990 byl pro nás dokonalý počasím. Déšť jsme o víkendech téměř neznali. Naše kroky mířily k nádraží v Uhříněvsi, pantografická souprava odvezla naše tělesné schránky do zastávky Světice, odkud jsme znovu museli vyrazit po svých. V začínajícím letním dni jít vyprahlou silnicí vzhůru nebyl žádný med, po cestě se ale nacházel rybník, jehož vod jsme náležitě využili. Za hrází jsme na Adama naskákali do chladivé vody a nějakou dobu v ní pobyli. Další naše cesta vedla přes Tehov směrem na Všestary. Kus za Tehovem na konci lesa odbočovala podél pole cesta vlevo, která nás dovedla až na místo.

Pole zde vráželo do lesa asi sto metrů široký a přes sto padesát metrů hluboký klín. Okraj lesa v pravé části klínu tvořil březový háj, s měkkou a voňavou trávou na zemi. Hned vedle stál seník. Menší krmelec, na jehož vršku byl trojúhelníkový prostor pro uskladnění sena. Byl plný a otevřený. Poslední úsek polního klínu byl přepažený napříč cestou, jíž lemovalo z větší části křoví. Cesta tak poskytovala dostatečný úkryt před zraky od vzdálených silnic. Vedle konce polní cesty na severozápadě stál veliký myslivecký posed, jediný problémek jinak ideálního místa. Bylo tu jinak krásně, ticho, výhledy do kraje úžasné.

Tak po letech jsem konečně vytouženého cíle dosáhl!

Prošli jsme se ještě lesem nad Menšice, další takové místo jsme už ale nenalezli. Vrátili jsme se zpět, vylezli na posed a kochali se krásným výhledem. Nalezli jsme tu i časopis, jímž si některý z myslivců zřejmě krátil čas při čekání na zvěř. Zrovna v něm psali o osudech vesničky Ležáky, což mě docela sebralo, vzhledem k tomu, že jsem o ní dosud nikdy tak podrobně nečetl, ani neslyšel.

Pobyli jsme tu asi hodinu a pak vyrazili na zpáteční cestu, tentokrát pozměněnou přes Všestary do Strančic.

Ještě večer téhož dne jsme měli jasno. Blížil se náš premiérový týdenní vandr, který se v budoucnu stane tradičním. Měli jsme dvě místečka, která v jeho úvodu určitě nevynecháme. Srub na Benických skalkách a Tehovskou Hůru.


Po letech jsem se znovu vypravil na známá místa na Hůru. V průběhu let jsme tu byli mnohokrát. Naposledy v roce 2004. Seník se nám stal útočištěm před nepřízní počasí několikrát. Poslední naše návštěva před nezměněným stavem okolí proběhla v roce 1996 na konci zimního vandru z Postupic do Tomic. O několik let později výstavba rodinných domů zakrojila do okrajových částí lesa na Hůře a později se šířila dále. V roce 2002 už v zimním období byly domy na dohled od seníku. Ještě v roce 2004 seník stál, ale stal se útočištěm bezdomovce. Období likvidace seníku neznám, přišla pravděpodobně nedlouho poté. Ještě v roce 2004 byl polní zářez do lesa obděláván zemědělci, ti jej poté zcela opustili. V současné době již téměř není rozdílu mezi bývalým polem a lesem. Zářez zcela zarostl náletovými dřevinami. Seník je pryč, nahrazen je krmelcem. Zbytky našeho ohniště tu jsou stále…

Mapa Tehovské Hůry

Ze seníku vyčuhuje Jarda v roce 1996 Pohled od seníku na ještě nezarostlé pole Místo po seníku v současnosti
Příběhy autora  |  Autor: Jan Vála   14.10.2014  |  Přečteno: 371x  | Mail Printer

Ohodnoťte článek jako ve škole: 1  2  3  4  5  
Hlasováno: 1x | Průměrná známka: 1.0

 Komentáře: 0

Diskuzní forum

27.4.2021 | Tomáš Ducháček

Skvěle napsané,:oD ,poznal jsem všechny Typy.... ... [více]

3.4.2021 | Lahvic

To je moc hezký :-D :-D ... [více]

21.3.2021 | Marek

Nazdar, hľadám jednu pesničku od bratov čechov, otec ju ... [více]

Menu

Odkazy

Počet návštěv


Celkově přístupů : 982287
Přístupů dnes : 184
Max za den : 1713
a to : 26.5.2017
Online : 6

Kalendář

Dnes je:

Pondělí, 10.5.2021

<<05 / 2021>>
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Žádná plánovaná akce !

Přejít do kalendáře

Propagace

Ikona webu
QR

Naše osada

Láva Grepa Medelák Karlik Bludi Kóža Voříšek Píba
In memoriam Unkas Jarda Pictus

Přihlášení

Uživatelské jméno:
Uživatelské jméno
Heslo:
Uživatelské heslo

Rubriky

Anketa

dr.Gruntorád, předseda správní rady pivovaru v Nymburce je -

Normální člověkGraf 380
PodivínGraf 181
PožitkářGraf 176
ČuněGraf 202
DoktorGraf 213
SmolařGraf 168
Závidím muGraf 218
Já chci takyGraf 180
Kdo to je ? neznám.Graf 278
Vynikající herecká postavaGraf 222

Hlasů: 2219

Více anket

Databáze míst

Poslední vložené:
Jez Roztoky u Křivoklátu
Hospoda U jezzu
Restaurace Ludmila
Restaurace U Přívozu
Restaurace Višňová-Hájek

Zpěvník

Odběr novinek


Přihlásit se k odběru
novinek e-mailem:

Info

Kontakt


lahvic@seznam.cz
ICQ: 198552144

Copyright © 2001–2021 T.O.Minessota   Lahvic | ICQ : 198-552-144