Trampská osada Minessota

Stránky neortodoxních trampů


Bez sněhuGermany France United Kingdom

Recenze k filmu Operace Silver A

Operace Silver A
Když se film Operace Silver A poprvé představil divákům, snesla se na něj docela velká vlna kritiky. Hodnotil ho snad každej. Obec legionářská za nízkou dávku patriotismu, odborníci na historii filmu vyčítali nepřesnosti oproti doloženým zkušenostem. Židovské obci zase vadilo, že ve filmu netrpěl nějakej žid, vždyť, jak velmi rádi tvrdí, přece za války "dostávali sodu" jen oni, a nikdo jinej. Militantně založeným nadšencům chyběly ve filmu potoky krve a střelba jak u Verdunu. Někomu zase vadilo málo romantiky v milostných scénkách. Prostě kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Ještě jsem ten film ani neviděl a už jsem slyšel jak na to vůbec nemám koukat, že jde o zbytečně promarněnej čas u televize. S předem připravenou skepsí jsem si tedy na zmíněný film počkal, vrazil dývko do rekordéru a oba díly si nahrál. Čekal jsem skutečnou podprůměrnou slátaninu, výsledek mě ale docela mile překvapil. Taky mám vůči filmu výhrady, v některých případech docela značné, ale abych snímek odsoudil k neshlédnutelnosti to nestačí.

Takže k věci .....

Těžiště filmu se točí kolem výsadkové skupiny Silver A, vyslané na území Protektorátu Londýnem, za účelem vytvoření zpravodajské ilegální sítě. Silveru se podaří uchytit na Pardubicku, získá řadu pomocníků a úspěšně zahájí radiovou komunikaci se zpravodajským oddělením v Británii. Vinou zrady jednoho z parašutistů z jiného výsadku jsou všichni dopadeni a následují persekuce.

Tolik asi v kostce.

Film začíná výsadkem skupiny Silver A. Po dopadu se všichni tři najdou a téměř vzápětí Josef Valčík kontaktuje přímo člena odbojové organizace, hoteliéra Arnošta Košťála. Kdo se o toto téma trošku zajímá, ví, že je to blbost. K majiteli hotelu Veselka se ve skutečnosti dostali parašutisté až přes několik dalších kontaktů. Řekl bych že filmu to ale není až tolik na závadu, scénárista zjevně zvolil pro neznalého diváka jednodušší řešení. Dopodrobna a dle skutečnosti popsaná cesta výsadkářů k odboji by divákovi udělala ve filmu akorát guláš. Musíme si uvědomit že je to film, ne dokument !!

V dalším ději filmu je vidět, že si autoři o dané problematice něco přečetli. Hodně zajímavých nebo důležitých aspektů do děje zařadili.

Dost mě zklamalo pojetí celé odbojové a zpravodajské činnosti. Příběh se zaměřuje na rodinné pletky a problémy dvou kamarádek a jejich blízkých příbuzných. Činnost proti němcům jde trochu jaksi na okraj. Vždy je tak minutová pasáž o činnosti výsadkářů, aby vzápětí následovaly úseky, ve kterých se o tento hlavní motiv ani neotřou. Důkazem je třeba ztvárnění velitele výsadku Alfréda Bartoše. Jeho odbojová činnost je de facto zcela opomíjena a je vystihován z velké části jako milovník, který z Anglie přiletěl "vojet co před ním neuteče na strom". Divák tak nabude dojmu, že si parašutisté do Protektorátu skočili "vrznout" a jen tak mimochodem prostě vytáhnou vysílačku a zavolají si do Británie. Nepopírám že Bartoš ve skutečnosti nebyl kurevník, ale pro zpravodajskou činnost výsadku toho udělal víc než dost a dosáhl tak nejlepších a nejhodnotnějších výsledků ze všech desantů vyslaných do Protektorátu za druhé světové války. Myslím si, že na tomto místě filmaři skutečně nemuseli šetřit diváka a mohli mu nabídnout trochu rozsáhlejší pohled pod pokličku činnosti Silveru.

Vysílačka Libuše v tomto snímku vysílala odněkud ze lesní boudy, o kamenolomu Hluboká, Ležácích a dalších místech kde opravdu fungovala nebyla ani zmínka. A už vůbec ne o zmíněné osadě Ležáky, jenž byly vypáleny právě kvůli přechovávání vysílacího aparátu v tamním mlýně.

Po herecké stránce nemá chybu. Kvalitní herci, s podobou vůči "originálům" skvěle vybraní.

Příběh se během filmu docela hezky vyvíjí, nezabředne do klasické nudy, naopak si v mých očích ponechává poutavost od začátku do konce.

Zaujalo mě ztvárnění zničení výsadkářů a jejich pomocníků. Jiří Potůček je zastřelen jako první, přestože ve skutečnosti přežil nejdéle. Navíc byl zastřelen ve spánku, nikoliv tedy na útěku, jak uvidíte ve filmu. Opět trochu poupravená fakta pokládám za účelem zjednodušení pro diváka.

Ovšem co se tedy naprosto nepovedlo, je ten závěr. Všichni zúčastnění kolem Silveru jsou po výsleších posláni na popravu. Jsou nahnáni do jakéhosi tunelu, do nějž na konci napochodují tři vojáci wehrmachtu a palbou ze samopalů celou skupinu zkosí.

Horší blbost si už scénáristé nemohli vymyslet !! Skutečnost byla přitom ještě hrůznější. Lidé byli přiváděni na popraviště zvlášť, po třech. Bez soudu byli přivázáni ke kůlům a palbou pěti zbraní zastřeleni. Vše probíhalo pomalu, aby si to oběti mohly "vychutnat". Proč se filmaři přiklonili k tomuto nesmyslnému řešení je mi skutečně záhadou.

Co bych dodal na závěr ?? Laikovi, neznalému v oboru mohu ten film vřele doporučit. Ve finále vlastně ukazuje hrubý nástin událostí, jenž se za války odehrály kolem nejúspěšnějšího výsadku. Profíkovi bych doporučil, ať si nejdříve ujasní že nejde o dokument, ale o film, který má zaujmout širokou veřejnost. S tím je spojeno určité upravování scének pro snadnou pochopitelnost. Nebýt závěrečné, zcela nesmyslné scénky, pokud by se film třeba jen okrajově zaobíral třeba děním kolem osady Ležáky a neřešil by tolik milostné pletky jednoho z parašutistů, byl by bezesporu jedničkou ...

LINK
Nezařazené  |  Autor: Jan Vála   23.8.2009  |  Přečteno: 404x  | Mail Printer

Ohodnoťte článek jako ve škole: 1  2  3  4  5  
Hlasováno: 8x | Průměrná známka: 1.4

 Komentáře: 6

Cid CaK   6.2.20 - 14:20:18

Jinak ještě k filmu. Obsazení postav se povedlo, herecké výkony také dobré. Filmu nevadí, že je zde málo přestřelek, výbuchů jako u amerických filmů. To není vždy potřeba. Ale, pokud si někdo do názvu přivlastní oficiální název nějaké události,osoby, očekává se od něj(režie,scénáře)následně dodržení historických detailů, faktů. Pokud nepoužijete oficiální název, není nutné následně přesně kopírovat historii a scénář si může upravovat scénarista dle libosti.Takto ve filmu působila celá odbojová skupina spíše jako kavárenská, sexuální sekta s hlavním gurů Bartošem.V očích diváků to trochu znevážilo pohled na odbojáře, kteří jsou zde vykresleni jako neopatrní, naivní, poživační kavárenští floutkové s velkým zájmem pouze o sex a rozmnožování, kde vše rozboří žena! A to je docela škoda, protože ve skutečnosti tito lidé mnoho riskovali, dokázali a naopak velitel Bartoš byl opak, než jak nám jej vykreslil tento oficiální film o skupině Silver A. Kdybych neznal historickou skutečnost a výsledky této skupiny Silver A, tak bych řekl podle tohoto filmu, že celé to skončilo katastrofálně bez výsledku vniveč. Pohled na nepracující ženy v odboji žijící ve velkém blahobytu po kavárnách,módních salónech,tenisu také púsobí divně na dnešní mladé, protože to vypadá,že se tak žilo za 2.světové války docela fajn ! Film je zavádějící z pohledu na odboj, škoda toho názvu, který si přivlastnil tuto operaci o které to vlastně až tak moc nebylo ve finále.Spíše o neukojitelném vztahu jednoho TOP VIP paragána k ženám, které za protektorátu nemuseli pracovat,jen si mohli užívat. Drtivá většina občanů musela makala pro říši o 106 + nuceně nasazení !

Cid CaK   6.2.20 - 13:41:55

Film docela pěkný, škoda některých vynechaných histor. detailů, vymyšlených pasáží jako poprava v tunelu nebo více nepropracování odbojové činnosti.Bohužel, na laika opravdu působil Bartoš jako bezcharakterní kavárenský playboy samec co celému odboji za pomoc a riskovaní všech, přefikne jen jejich manželky. Sexem posedlí paragán. Pokud by se film nejmenoval tak oficiálně jak se jmenuje, neměl bych vůbec problém, ale takto???Působí to vše ve filmu jako velký beztarostný mejdan se špatným koncem.Pro člověka, který nezná tuto skutečnou historickou událost teto skupiny, tak to na něj musí působit u obrazovky jako velký bankrot této operace kvůli sexu, ženám, kavárnám atd. Škoda, že film neměl jiný název.

Lahvic   7.10.09 - 22:55:22

Ani na chvíli jsem si nedělal iluze o tom, že vodní hlodavec je pravej Představivost je ale krásná, co ?? Nicméně stále obnažuje dostatečnou část sebe, aby se dala vysoce kladně hodnotit. Není to poprvé co se lehce ukázala. Neboj, mám nastudováno, neb holka je můj tip

Bludi   7.10.09 - 22:50:55

Celý film jsem ještě neviděl, ale scénu s vodním hlodavcem zmíněné slečny ano. A za sebe říkám, je to pouhý počítačový trik. Asi podobnej, jako když v TV rozmázavaj lidem ksichty, tak tady použili černou barvu a trošku to propracovali a mužská fanztazie dotvoří zbytek...
Já to tipuji, že ta dívčina má v kalhotkách spíše holého potomka Gallus gallus f. domestica (Kura domácího)

Lahvic   7.10.09 - 22:38:50

Pravdou je, že Klárinka Issová je moc hezký děvčátko !!! A ta scénka, kdy ukázala to, na co může být oprávněně pyšná, byla z filmu nejlepší

Pitrus   6.10.09 - 23:33:58

Musim rict, ze na me bohuzel ten film zapusobil hodne divne. Rozhodne jsem od nej cekal vic nez ukazku hloupeho a bezstarostneho jednani parasutistu. Jsem z Pardubic a dobre kulisy (jako zavesene vlajky s hak. krizemi na radnici atd.) davaly tusit, ze to bude dobre udelan film na zaklade skutecnych udalosti.
Me proste nic nedal, pekna herecka s hezkyma obnazenyma prsama jeste neudela dobry film... a to je tak vse co si z toho filmu pamatuju. Bohuzel...

Diskuzní forum

27.4.2021 | Tomáš Ducháček

Skvěle napsané,:oD ,poznal jsem všechny Typy.... ... [více]

3.4.2021 | Lahvic

To je moc hezký :-D :-D ... [více]

21.3.2021 | Marek

Nazdar, hľadám jednu pesničku od bratov čechov, otec ju ... [více]

Menu

Odkazy

Počet návštěv


Celkově přístupů : 982294
Přístupů dnes : 191
Max za den : 1713
a to : 26.5.2017
Online : 5

Kalendář

Dnes je:

Pondělí, 10.5.2021

<<05 / 2021>>
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Žádná plánovaná akce !

Přejít do kalendáře

Propagace

Ikona webu
QR

Naše osada

Láva Grepa Medelák Karlik Bludi Kóža Voříšek Píba
In memoriam Unkas Jarda Pictus

Přihlášení

Uživatelské jméno:
Uživatelské jméno
Heslo:
Uživatelské heslo

Rubriky

Anketa

Databáze míst

Poslední vložené:
Jez Roztoky u Křivoklátu
Hospoda U jezzu
Restaurace Ludmila
Restaurace U Přívozu
Restaurace Višňová-Hájek

Zpěvník

Odběr novinek


Přihlásit se k odběru
novinek e-mailem:

Info

Kontakt


lahvic@seznam.cz
ICQ: 198552144

Copyright © 2001–2021 T.O.Minessota   Lahvic | ICQ : 198-552-144