Minessota.cz
Stránky neortodoxních trampů


Pustý zámek, Zakšín


Skalní hrádek zvaný Pustý zámek nebo Zakšín byl vystavěn na místě dávného hradiště pravděpodobně ve druhé polovině 13.století. Dále se o něm písemné prameny dlouho nezmiňují, proto nelze vyloučit že na čas zpustl. Obnoven byl na přelomu 14. a 15. století, v roce 1402 byl uváděn v historických zprávách jako jeho majitel Václav Berka z Dubé. Definitivně byl opuštěn po roce 1450.

Hrádek byl vystavěn na třech vysokých pískovcových blocích, mezery mezi nimi sloužily jako příkopy. Budovy a obranné prostředky byly zbudovány ze dřeva. Přístup do hradu umožňoval padací most, po němž se dochoval nájezdní výstupek vytesaný ve skále, proti němu lože mostovky vytesané rovněž ve skále. Nejhůře přístupný je prostřední skalní hlok, kam se lze obtížně vyšplhat jen úzkou průrvou. Nejlépe přístupný je západní hlok, kam vede lépe přístupná skalní průrva a kam také vede turistická značka. Na západním bloku lze také nelézt nejvíce pozůstatků po hradu v podobě dvou schodišť a zbytků dvou místností vytesaných ve skále.

Přístup k hradu umožňuje žlutá turistická značka. Nejkratší přístup je od Zakšína, cca 1,5 kilometru, ale také nejstrmějsí. Připravte se na opravdu pořádný stoupák. Turistická značka vede z druhé strany z Dubé, je to ale podstatně delší, cca 11 kilometrů. V blízkosti hradu si nenechte ujít skalní vyhlídku Rač, která je odtud zhruba půl kilometru. Výhled z ní opravdu stojí za to!

Hrádek najdete zde :
Zdroj informací :
Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
HRADY.CZ
Schránka pro hru geocaching : Pustak-Zaksin
GPS WGS84 :
Loc: 50°30'40.05"N,14°30'13.05"E


Vytištěno : 25. 5. 2020 | Autor : Jan Vála | 6.9.2007

https://www.minessota.cz/clanek.php?id=60